Czym zajmuje się dekarz?

Dach jest jednym z najbardziej istotnych elementów konstrukcji budynku. By mieszkańcy domu mogli czuć się bezpiecznie i komfortowo, dach musi zostać odpowiednio wykonany.

Wszelkie błędy w montażu mogą mieć bowiem poważne konsekwencje. Na szczęście z pomocą przychodzi nam dekarz – specjalista od budowy dachu.

Dekarz na wysokości

Przeciętny dach ma trzy podstawowe części: konstrukcję nośną, podkład oraz pokrycie dachowe. Dekarz zajmuje się pracami związanymi głównie z tą ostatnią warstwą. Do jego zadań należy więc właściwe ułożenie pokrycia dachowego, które chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak deszcz, wiatr czy promienie słoneczne. Istotny jest również sam montaż, który musi zostać wykonany z najwyższą dbałością o każdy szczegół.

Sucho i bezpiecznie

Prócz pokrycia dachowego, dekarz zajmuje się również montażem systemów odprowadzania wody z dachu. Właściwie założona rynna jest gwarancją bezpieczeństwa dachu oraz elewacji. Dzięki niej na ich powierzchni nie tworzą się zacieki, dzięki czemu nie dochodzi do zawilgocenia (które może powodować powstawanie grzybów i szkodliwych mikroorganizmów). Dekarz, dzięki swojej wiedzy, potrafi także ocenić, jaki system rynnowy dobrać do konkretnego budynku.

Firmy produkujące rynny, prowadzą często szkolenia dla dekarzy. Dzięki temu, klient może zamówić materiał jednocześnie z montażem.