Dach skutecznie ochroniony

podsufitka

Dach to z całą pewnością jeden z najważniejszych elementów domu. To on chroni go i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Nic dziwnego więc, iż wielu inwestorów decyduje się, aby jego konstrukcję dodatkowo osłonić wybierając podbitkę lub nadbitkę. Czym różnią się te dwa rozwiązania?

Nadbitka i podbitka, zwana także podsufitką dachową to elementy, które w zasadzie pełnią jednaką funkcją – chronią konstrukcję dachu. Robią to jednak inaczej. Nadbitka montowana jest nad krokwiami, co oznacza, iż zasłania ona tę część dachu, która znajduje się ponad belkami więźby dachowej. Podbitka zaś montowana jest poniżej krokwi i dzięki swojej charakterystycznej budowie, osłania okap dachu specyficzną skrzynią.

Drewniana nadbitka dachowa
Drewniana nadbitka dachowa
Drewniana podbitka dachowa
Drewniana podbitka dachowa

Różnica między tymi dwoma rozwiązaniami wynika więc przede wszystkim z tego, jak bardzo ochrania konstrukcję. Jeśli więc inwestorowi zależy na dobrym, całościowym osłonięciu wnętrza dachu, wybierze podbitkę zwaną inaczej podsufitką. To ona gwarantuje ochronę konstrukcji nie tylko przed wymagającymi warunkami atmosferycznymi, ale także zwierzętami, które chętnie kryją się pod dachem. I choć to niewątpliwa zaleta konstrukcji tej, ma ona także swoje wady.

Podbitka - podsufitka PCV firmy Galeco
Podbitka – podsufitka PCV firmy Galeco

Ta najważniejsza związana jest z koniecznością regularnej konserwacji podsufitki. Ponieważ ma ona ciągły kontakt z deszczem, śniegiem, wiatrem raz promieniami UV, musi być staranie sprawdzana na okoliczność ewentualnych uszkodzeń. Jest ona także droższa od nadbitki i wymaga większej ilości materiałów. Jest jednak dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy budują dom stopniowo i chcą rozłożyć koszty. Podbitkę bowiem montuje się dopiero wraz z zakończeniem elewacji domu.

Z wymienionych wyżej powodów, inwestorzy coraz chętniej sięgają po bardziej ekonomiczne rozwiązanie jakim jest nadbitka. Nie wymagająca tak dużych nakładów materiałów, jest prostsza w montażu. A to oznacza także niższe koszty robocizny. Można ją także zainstalować przy budowie dachu, zmniejszając tym koszty prac fachowców. Do tego wszystkiego, nadbitka zdecydowanie lepiej sprawdzi się w projektach domów stawiających na estetyczne wykończenie naturalnym drewnem, eksponujących jego strukturę. Nadbitka lepiej wygląda zaś w domach nieco bardziej klasycznych.

Podbitka dachowa

I choć trudno jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze – odpowiedź bowiem zależy od potrzeb inwestora – tak nadbitka jak i podbitka mogą okazać się niezwykle przydatne. Nawet za cenę wyższych kosztów budowy.