Jak przygotować stalowe rynny do malowania?

Jak przygotować stalowe rynny do malowania

Niekorzystne warunki atmosferyczne powodują, że po kilku latach eksploatacji system rynnowy Twojego domu wymaga renowacji. Dzięki niej nie tylko zachowa on estetyczny wygląd, ale też zostanie zabezpieczony przed wpływami środowiska. Malowanie może więc sprawić, że stalowe rynny posłużą Ci dłużej, a ich wymiana nie będzie konieczna jeszcze przez wiele lat. W jaki sposób przygotować je do malowania i o czym powinieneś pamiętać, zanim zabierzesz się do pracy? Sprawdź!

Poczekaj na idealne warunki

Najlepszy czas na przeprowadzenie odświeżania systemu rynnowego to ten, kiedy zauważysz drobne pęknięcia, zarysowania lub łuszczącą się farbę. Nie oznacza to jednak, że masz przystąpić do działania natychmiast po stwierdzeniu jakichkolwiek uszkodzeń. Warto jest przygotować niezbędne materiały i poczekać na sprzyjającą pogodę. Optymalne warunki do malowania rynien to:

  • temperatura 10-25°C,
  • stosunkowo niewielka wilgotność powietrza,
  • słaby wiatr lub całkowita flauta.

Pamiętaj, że wszystkie te elementy mają wpływ na szybkość schnięcia farby, a co za tym idzie – na efekty oraz na trwałość Twojej pracy. Zwłoka kilku czy nawet kilkunastu dni może okazać się zbawienna. 

Przed renowacją rynien

W zależności od upodobań możesz przeprowadzić ich malowanie z użyciem wałka, pędzla, albo specjalnych urządzeń natryskowych. Każda z tych opcji wymaga jednak wcześniejszego przygotowania. Zakres prac może różnić się w zależności od specyfiki systemu rynnowego Twojego domu. Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy, na jakie powinieneś zwrócić uwagę:

  • powierzchnia przeznaczona do malowania musi być odtłuszczona, sucha i czysta,
  • stara, łuszcząca się farba powinna zostać dokładnie usunięta, a odkryta struktura umyta detergentem, zmatowiona i odpylona,
  • miejsca pokryte korozją należy oczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym i zagruntować na 24 godz. przed malowaniem – w przypadku rynien ocynkowanych trzeba zwrócić szczególną uwagę, na oczyszczenie tylko tych miejsc, w których występują ogniska korozji, w innym wypadku można nieumyślnie uszkodzić warstwę ocynku,
  • ocynkowane rynny, które nie były wcześniej pokryte farbą, powinny odbyć minimum 4-miesięczne sezonowanie. Po upływie tego czasu powinieneś wyszorować je 1-2% roztworem wodnym amoniaku, spłukać i natychmiast przystąpić do malowania.

Podsumowanie

Malowanie systemu rynnowego to doskonały sposób na przedłużenie jego żywotności oraz przywrócenie mu oryginalnego, estetycznego wyglądu. Pamiętaj, aby użyć do tego celu odpowiednich farb, które stworzą powłoki odporne na promieniowanie UV oraz niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak śnieg czy deszcz. Dzięki temu rynny będą służyć Ci przez wiele lat, a Ty zaoszczędzisz sobie kosztów oraz kłopotów, związanych z koniecznością ich wymiany.