Lista jesiennych obowiązków

Czyszczenie rynien

Złota, polska jesień potrafi być równie piękna, co kłopotliwa. To bowiem wtedy nasz system orynnowania narażony jest na potencjalne niebezpieczeństwo. Kolorowe liście, które tak podziwiamy na drzewach, gdy spadają mogą skutecznie zatkać rynny. A to spowodować może domową katastrofę.

Jesień to dla rynien okres egzaminacyjny. Ulewy, mżawki i wichury ciągle testują wytrzymałość naszego systemu, zagrażając przy tym całej naszej posesji. Tym, na czym nasz system może ten egzamin oblać – dosłownie i w przenośni – to liście, które bardzo skutecznie zatykają odpływ wody, doprowadzając do zalań domu oraz jego otoczenia. To one także, gnijąc i pęczniejąc w rurach i rynnach łatwo mogą doprowadzić do rozszczelnienia systemu. Właśnie jesienią, jak na dłoni widzimy wszelkie usterki orynnowania – jeśli został on zamontowany niestaranie bądź wiele czasu minęło od ostatniej konserwacji oraz czyszczenia, możemy być pewni awarii.

Dlatego też, zmartwieniem każdego inwestora wybierającego właśnie system odprowadzania deszczówki, powinno być nie tylko to ile kosztuje, ale także jak zostanie on zamontowany. Tylko fachowa instalacja gwarantuje szczelność rynien i rur. Jeśli jakość mocowań będzie niska, jesienne odpady organiczne – kora, gałęzie oraz suche liście – szybko przeciąża system i zmniejszą jego drożność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, dobrze jest zamontować dodatkową siatkę ochronną. Jej celem jest blokowanie większych zanieczyszczeń przed dostaniem się do środka. Niestety – nie jest ona rozwiązaniem niezawodnym. Oczka siatki z łatwością przepuszczą bowiem drobne listki, igły, nasiona czy kurz.

Właśnie dlatego jesień to idealna pora na to, aby rynny swoje dokładnie „przewietrzyć”. Wymieść wszystkie liście i gałązki, sprawdzić drożność – wlewając wodę do rur spustowych i obserwując jak szybko spływa – oraz zakonserwować. Tego typu prace warto jest powtórzyć następnie wiosną.

A to nie wszystko. Jesienią niezbędna jest także dokładna kontrola stanu orynnowania – tego czy wszystkie jego elementy są dobrze przymocowane do siebie nawzajem oraz do budynku oraz czy nie doszło przypadkiem do jakiś uszkodzeń mechanicznych. W sytuacji, gdy w jakimś miejscu zlokalizowana zostanie jakaś nieszczelność, najprostszym sposobem jest sięgnięcie po uszczelniacz dopasowany do koloru orynnowania. Dobrze jest także sprawdzić dokładnie uszczelki i wymienić je na nowe, kiedy okażą się wadliwe.

Warto przy tym pamiętać, iż czyszczenie rynien – źle wykonane – stanowić może także poważne zagrożenie dla systemu. Używając niedobranych, metalowych narzędzi można je bowiem porysować, co najczęściej kończy się korozją. Dlatego też, dobrze jest zabezpieczyć się w odpowiednią zaprawkę, która posłuży do zamalowania zarysowań.

Regularne i skrupulatne przeglądy systemu orynnowania powinny być tak samo naturalne jak wizyty u mechanika z samochodem. Tylko wtedy unikniemy nie tylko podtopień, powodzi czy zniszczonej elewacji, ale także wydatków związanych z poważnymi naprawami zniszczonego orynnowania.