Poprawny montaż odpływu (sztucera)

odpływ

Wszystkie elementy systemu rynnowego powinny zostać wykonane prawidłowo i zgodnie z instrukcją producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których mogłoby dojść do przecieków. Są to wszelkie łączenia odcinków rynien, rur spustowych, łączników i narożników. Specyficznym elementem jest także odpływ lub inaczej sztucer.

Odpływ to element systemu rynnowego, który łączy poziom rynnowy z pionem spustowym. Dzięki niemu woda opadowa może zostać odprowadzona z powierzchni dachu i z rynien spłynąć do rur.

odpływ Galeco
fot. Galeco

To także jedyne miejsce, w którym należy samodzielnie wykonać otwór w odcinku rynny. Ilość rur spustowych oraz ich umiejscowienie zależy od danego projektu budynku i wielkości połaci dachu. W związku z tym żaden producent orynnowania nie jest w stanie dostarczyć gotowego odcinka rynny z wyciętym i umocowanym odpływem.

Jak zamontować sztucer krok po kroku?

  1. Montując haki rynnowe, należy zaplanować miejsca odpływu. Element ten powinien znajdować się maksymalnie 15 cm od haków po obu stronach.
  2. Kolejna rzecz to wycięcie otworu w rynnie. Nie powinien być on za duży, ponieważ woda znajdzie ujście z boku i będzie ściekać po zewnętrznej stronie rury spustowej. Jeśli otwór będzie za mały, to z kolei woda nie będzie wydajnie spływać i może przelewać się przez krawędzie rynny. Zbyt małe wycięcie może również zostać zablokowane przez liście i odpady spływające z dachu. Otwór można zwymiarować suwmiarką lub przykładając rurę spustową do rynny.
  3. Otwór należy wyciąć specjalnym sprzętem odpowiednim do materiału. Rynny ze stali powlekanej oraz ocynkowanej nie wolno ciąć elektronarzędziami, by nie zniszczyć powłoki ochronnej. Najlepiej posłużyć się nożycami dekarskimi do stali. Otwór powinien mieć okrągły kształt. Można wykorzystać także ręczną piłkę – wtedy otwór będzie miał kształt łezki.
  4. Krawędzie otworu należy spłaszczyć młotkiem, zwracając uwagę, by nie wygięły się w górę, przeciwnie do spadku wody.
  5. Odpływ montujemy do rynien po założeniu ich na haki rynnowe. Na koniec zagina się listki montażowe i gotowe.