Jak skutecznie osuszyć płaski dach? Podciśnieniem!

Odwadnianie ciśnieniowe dachów

Podciśnieniowy system odprowadzania wody deszczowej płaskiego dachu, to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie dostępne dla tego typu połaci. W odróżnieniu bowiem od tradycyjnego orynnowania, w którym woda może wypełnić co najwyżej 50 proc. wnętrza rynien i rur spustowych, w wypadku instalacji podciśnieniowej, elementy te wypełniają się właściwie całkowicie. Jak działają rozwiązania tego typu?

System oprowadzania deszczówki z dachów płaskich oparty opierający swoje działanie na naturalnym ciśnieniu, przypomina nieco syfon, dzięki któremu woda odsysana jest z połaci dachowej. Podciśnienie powstające we wnętrzu pionowych elementów rur powstaje przez działanie siły grawitacji, a jego wartość zależy od długości rur spustowych oraz ich średnicy.

Najlepsze instalacje podciśnieniowe na rynku to takie, w których nic nie jest pozostawione przypadkowi. Aby sprawić, iż system działać będzie optymalnie, to komputerowe wyliczenia decydują o tym, jak dostosować średnice elementów odprowadzających. Kluczowe jest bowiem zapobiegnięcie przedostawaniu się powietrza do wnętrza instalacji. Dzięki temu, dom można wyposażyć w cieniutkie i bardzo estetyczne rury spustowe, które odprowadzą tyle samo wody, co kilka razy szerszej rury tradycyjne.

To, że instalacja podciśnieniowa korzysta z cienkich rur to kwestia szczególnie cenna dla inwestorów, którzy cenią sobie eleganckie linie budynku. Tego typu system można bowiem swobodnie wkomponować w konstrukcję obiektu, aby stworzyć maksymalnie spójny i estetyczny projekt. Nic więc dziwnego, iż po rozwiązania tego typu sięga się przede wszystkim przy budowie obiektów użytkowych, w przypadku których inwestorzy mają szczególnie wysokie wymagania funkcjonalne.

Nie oznacza to jednak, iż instalacja podciśnieniowa nie sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych – wręcz odwrotnie. To świetna propozycja dla domów utrzymanych w stylu nowoczesnym np. z płaskim dachem. Stylu, w którym estetyka idzie w parze z wysoką funkcjonalnością.