Wykorzystaj deszcz

Wykorzystanie deszczówki

Nikt nie lubi deszczówki – w świetle prawa jest ściekiem, który należy zagospodarować, a w praktyce bywa utrapieniem zarówno dla projektantów domów, jak i ich użytkowników. Jednak dobrze gromadzoną i przechowywaną wodę deszczową można świetnie wykorzystać w gospodarstwie domowym. Niemało przy tym oszczędzając.

Wedle statystyk, każdy codziennie zużywa przeciętnie 150 litrów wody z czego zaledwie 3 litry są spożywane! Te szokujące dane doskonale wizualizują skalę marnotrawstwa – woda jest przecież nie tylko coraz droższa, ale też coraz ważniejsza z punktu widzenia gospodarki ekologicznej oraz ochrony środowiska. Z 200 m³ wody pitnej jaką statystyczna czteroosobowa rodzina zużywa rokrocznie, ponad połowę zastąpić można jednak deszczówką. Odpowiednio przefiltrowaną i przechowywaną.

Deszczówka świetnie sprawdzi się w ogrodzie – przede wszystkim podczas coraz to bardziej gorących i suchych wiosen i lat. Wodę odpowiednią do podlewania roślin gromadzić można na różne sposoby. Tradycyjny, czyli ustawiając pod rynnami beczki lub pojemniki, czy też bardziej nowoczesne – zbiornik opadowy ukryty pod ziemią lub przyjemne dla oka oczko wodne.

Woda opadowa przyda się także w pracach domowych. Można wykorzystać ją do mycia samochodu czy choćby elewacji domu, spłukiwania toalet. Dobrze wcześniej deszczówkę oczyścić z piasku. Mocno przefiltrowana nada się też do prania – niezbędny do tego jest jednak dodatkowy system obiegu wody wyposażony w pompę. Co więcej, jako woda miękka, jest ona też mniej szkodliwa dla pralki. I pozwala ograniczyć ilość używanego proszku.

Sama w sobie, deszczówka jest bardzo czysta, zanieczyszczenia zbiera jednak spływając po powierzchni dachów i rynnami. Aby móc ją wykorzystać, zadbać należy więc o jakość budulca – najlepiej budując dachy z pokryciem ceramicznym, blaszanym lub betonowym. Do tego filtry narynnowe, które są w stanie oczyścić deszczówkę z ponad 95% zanieczyszczeń i gotowe! Możemy z powodzeniem odzyskiwać wodę opadową, oszczędzając przy tym pieniądze oraz dbając o środowisko.