Czy każdy dach potrzebuje rynny?

Systemy rynnowe

Rynny są tak oczywistym elementem budynku i uzupełnieniem każdego dachu, że postawienie pytania „czy na pewno każdy dach lub budynek potrzebuje rynny?” wydaje się być wręcz absurdalne. Ale spójrzmy prawdzie w oczy? Czy ludzie od samego początku używali rynien? Na pewno nie, ale z deszczówką wciąż musieli sobie radzić w ten czy inny sposób. Czy zatem są budynki, które nie potrzebują odwodnienia w postaci systemu rynnowego.

Każdy ekspert zna odpowiedź na to pytanie: w obecnym współczesnym budownictwie system rynnowy jest niezbędny by zapewnić budynkom odpowiednie odwodnienie, by deszczówka nie zalegała na modnych ostatnio dachach płaskich, ani nie spływała całkiem bez kontroli wprost z dachu na ziemię powodują przy tym zamakanie elewacji, jej zabrudzanie i szybkie niszczenie.

Domek letniskowyJedynym przypadkiem gdy rynny nie są konieczne są dachy o bardzo nisko schodzących okapach, które odprowadzą deszczówkę daleko poza obrys budynku nie powodując zalania elewacji. Przy stromych dachach opadających praktycznie do samej ziemi montowanie systemu odwadniania nie ma zwyczajnie większego sensu. Tego typu rozwiązania stosuje się np. w tanich domkach letniskowych najczęściej budowanych z drewna, w których dach ma całkiem sporą powierzchnię sięgającą aż do samej ziemi.