Dlaczego rynny są koniecznym elementem dachu?

Dziś obowiązkowym wyposażeniem każdego dachu, niezależnie od zastosowanego pokrycia, są systemy rynnowe. Choć często niewidoczne z zewnątrz, wykonane np. w technologii bezokapowej, spełniają wiele istotnych zadań. Jednak z jakiego powodu rynny stały się tak ważne, skoro w dawnym budownictwie często nie stosowano ich w ogóle? Sprawdź już teraz, dlaczego współczesny budynek musi być w nie wyposażony!

Dlaczego dawniej rynny były niepotrzebne?

Jeśli przyjrzysz się np. starym, wiejskim chatom pokrytym strzechą, na pewno od razu zwrócisz uwagę na szerokie okapy. Budowane w dawnych czasach dachy zwykle bardzo mocno wystawały poza obrys budynku i nierzadko kończyły się blisko ziemi. W efekcie rynna była niepotrzebna, bo woda spływająca z takiej konstrukcji spadała daleko od murów, wsiąkając w grunt.

Dziś technologia budowy wygląda zupełnie inaczej. Okapy są bardzo krótkie, a do tego coraz częściej buduje się dachy bezokapowe, popularne np. na budynkach w stylu skandynawskim. W efekcie system rynnowy stał się wyposażeniem obowiązkowym. Odprowadza wodę z pokrycia dachowego, zapobiegając jej przesiąkaniu do murów i fundamentów.

System rynnowy chroni konstrukcję budynku przed degradacją

Nawet najwyższej klasy materiały budowlane nie są odporne na nieustanne działanie wody. Brak rynny na dachu budynku skutkuje nadmiernym zawilgoceniem murów, co prowadzi m.in. do:

  • pojawiania się wykwitów grzybów i pleśni, niekorzystnych dla zdrowia,

  • stopniowej degradacji ścian oraz fundamentów,

  • zalewania piwnic i garaży podziemnych podczas intensywnych opadów deszczu,

  • pękania murów w okresie zimowym, w czasie silnych mrozów.

Oczywiście pamiętaj o tym, że aby system rynnowy spełniał swoje zadanie, jego wydajność musi być dopasowana do powierzchni dachu.

Zabezpiecz budynek przed wilgocią, stosując nowoczesne systemy rynnowe

Jak widzisz, okalająca dach rynna jest elementem wręcz obowiązkowym, który dziś może stać się nawet ozdobą budynku. W ofercie dobrych producentów, np. firmy Galeco, znajdziesz wiele nowoczesnych systemów rynnowych. Są wydajne i odporne na trudne warunki atmosferyczne, a dodatkowo bardzo estetyczne.