Ile kosztuje dach?

Budowa dachu - koszty

Planując budowę domu konieczne jest dobre oszacowanie swoich możliwości finansowych. Wielu prywatnych inwestorów nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, ile kosztuje wzniesienie budynku całkowicie od zera. Niewielu też ma świadomość, jak poważne skutki dla ostatecznego rachunku może mieć nawet drobna zmiana w planie architektonicznym, brakuje im bowiem wiedzy na temat tego, ile płaci się za podstawowe elementy domu.

Aby dobrze przygotować się do budowy domu, niezbędne jest dokładne zapoznanie się z cenami związanymi zarówno z pracami budowlanymi, jak i materiałów, które zostaną użyte. Osobom, dla których „budowlanka” to czarna magia w sukurs przychodzą rozmaite kalkulatory, prezentujące wyliczenia związane z zamykaniem poszczególnych etapów budowy domu. Dzięki nim, można łatwiej zaplanować nie tylko całą inwestycję, ale także zastanowić się nad własnymi preferencjami i możliwościami w poszczególnych obszarach budowy. Takich jak choćby zamknięcie stanu surowego, co związane jest z budową dachu oraz wyborem orynnowania.

Jeden z popularnych kalkulatorów budowlanych opublikował szczegółowe wyliczenia, prezentujące z jakimi kosztami muszą liczyć się inwestorzy przy stawianiu domów trzech rodzajów:

  • 1) niewielkiego domu parterowego o powierzchni do 100 mkw;
  • 2) Średniego domu z poddaszem użytkowym o powierzchni ok. 140 mkw
  • 3) Dużego domu z dwoma piętrami o powierzchni ok. 200 mkw

Ile zapłacimy za dachy w zależności od projektu i metrażu domów?

Na najwyższe koszy liczyć muszą się osoby planujące dom parterowy, mający ok. 100 mkw. Dach w tego typu budynku będzie bowiem największy – średnio wynosi on ok. 150 mkw. przy założeniu, iż jest to prosta konstrukcja dwuspadowa o kącie nachylenia 35 stopni. Najwięcej zapłacimy za zakup i montaż dachówki (ok. 16 tys zł. w przypadku dachówki ceramicznej, nawet 5-6 tys. mniej przy wyborze blachodawchówki), sporo także za kupno i montaż więźby dachowej (11,5 tys zł. – przy założeniu, że będzie to więźba prefabrykowana z membraną). Przy dachu takich rozmiarów kompletny system orynnowania wykonany z PVC to zwykle ok. 3300 złotych. Około 9 tys. zł. wyniesie docieplenie wełną mineralną o grubości 25 cm. po stropie wraz z sufitem, a także podbitka dachowa wykonana z sosnowych desek. Łącznie, przy domu parterowym o ok. 100 mkw. za dach wraz z rynnami i rurami spustowymi zapłacić trzeba ok 45 tys. zł.

Jak wskazują wyliczenia, średnio przy dachu dwuspadowym nachylonym pod kątem 35 stopni, 1mkw powierzchni przykrywanej dachem kondygnacji przypada 1,5 m2 dachu. Tak więc koszty jego konstrukcji można zmniejszyć, jeśli zdecydujemy się na mniejszą górną kondygnację – w sytuacji, gdy budujemy dom dwupiętrowy, którego druga kondygnacja zostanie zmniejszona o ok. 30 mkw. za robociznę oraz materiały możemy zapłacić ok. 38 tys. złotych.

Ceny w kalkulatorach należy traktować jako orientacyjne – są one często zależne od tego, ile zapłacimy za prace budowlane oraz gdzie kupimy materiały. To wciąż jednak świetne narzędzia do tego, aby zacząć planować inwestycję.