Rynny to nie jedyne akcesoria dachu

dachy rynny

Dach to nie tylko jego wewnętrzna konstrukcja oraz połać przykryta drewnem, dachówką czy metalem. To także obróbki blacharskie, których odpowiednie wykonanie jest gwarancją trwałości dachu oraz jego szczelności. Niestety, ręcznie wykonywane przez blacharzy mogą nie spełniać najwyższych standardów, warto więc zastanowić się nad wyborem gotowych akcesoriów dachowych, które zastąpią te wykonane przez fachowca.

Na polskim rynku materiałów budowlanych nie brakuje dziś świetnych akcesoriów dachowych, które są niezbędne do zabezpieczenia szczytu domu. W każdym dobrym sklepie kupimy dziś tak elementy brzegowe i wentylacyjne – w tym wywietrzniki, kominki, taśmy oraz specjalne dachówki, jak i gąsiory. Ciekawym elementem są także przezroczyste dachówki świetlikowe, dzięki którym zdecydowanie lepiej oświetlimy strych naszego domu. Po gotowe elementy warto sięgać nie tylko ze względu na ich stosunkowo niską cenę – nierzadko zbliżoną do tego, co musielibyśmy zapłacić blacharzowi – ale także świetne parametry. Są one nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale także pewne, dzięki gwarancji producenta.

Nad kupnem czego warto więc się zastanowić? Przede wszystkim ław i stopni kominiarskich, bez których nie można mówić o dobrym dachu. Stopnie ułatwiają poruszanie się po połaci, sprawiając iż prace na nim będą bezpieczne – wie to każdy kominiarz! Do tego chronią pokrycie przed zniszczeniem w trakcie wszelakich prac. Ławy także zwiększają bezpieczeństwo, pozwalając kominiarzom bezpiecznie stanąć przy kominie.

Naprawa rynnyNiezwykle przydatne akcesoria to też takie, które zabezpieczają nasze rynny – jeden z najważniejszych elementów dachu. Jeśli chcemy mieć pewność, iż system odprowadzania deszczówki pracuje efektywnie, warto zamontować przede wszystkim płotki i drążki przeciwśnieżne, które przydadzą się szczególnie tam, gdzie srogie zimy oznaczają tony śniegu zalegającego na dachu. Ten ześlizgując się w dół połaci może bowiem zerwać całe orynnowanie!

Świetnym pomysłem na zabezpieczenie dachu jest także grzebień, czyli tzw. wróblówka. Ogranicza ona dostęp ptaków, które lubią zakładać gniazda pod okapem.

Na rynku nie brakuje także specjalnych prefabrykowanych przejść instalacyjnych o każdej możliwej średnicy, które pozwolą przeprowadzić przez dach instalacje antenowe, wentylacyjne czy solarne. Mają one najczęściej postać dachówki z odpowiednim otworem.