Szczeble dekarskiej kariery

Zapotrzebowanie na dobrze wyszkolonych i doświadczonych dekarzy nie maleje. Brak specjalistów widoczny jest w każdym regionie Polski – pracy w tej branży więc nie brak. Osoby stojące przed dylematem dotyczącym przyszłego zawodu powinny więc poważnie zastanowić się nad wyborem tej ścieżki rozwoju. A do podjęcia świadomej decyzji, należy bezwzględnie posiadać wiedzę na temat możliwości rozwoju oraz kolejnych szczebli, jakie pokonywać można w drodze do mistrzostwa w tym fachu.

Ekipa dekarska to coś więcej niż kilku fachowców, zajmujących się układaniem dachówki. W dobrym zespole powinna panować hierarchia, dzięki której każdy pracownik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest jego zakres obowiązków i które prace powinien wykonywać. Tylko wtedy mówić można o profesjonalnej ekipie.

Kto więc pełni jaką funkcję?

  1. Dekarz – robotnik. Bez żadna praca nie byłaby skończona! Dekarz – robotnik to pracownik zajmujący się dosłownie wszystkim. Odpowiada za ułożenia pokrycia dachowego, zajmuje się też montażem kominów czy okien. Do tego wszystkiego wykonuje także obróbki oraz opierzenia i nie obca jest mu także kwestia montażu izolacji termicznej czy hydroizolacji. Nie ma on jednak specjalistycznej wiedzy – tą posiadać muszą eksperci oraz majstrzy.
  2. Dekarz – majster odpowiada za planowanie oraz realizację prac konstrukcyjnych. To on nadzoruje pracę robotników i dokładnie dzieli ich obowiązki. Aby jednak mógł sprostać swoim zadaniom, musi on mieć niezbędną wiedzą oraz doświadczenie, dzięki któremu zrozumie on projekt architektoniczny, a co za tym idzie pozwoli na dobre zmierzenie dachu, wyliczenie niezbędnych materiałów, oraz wybór odpowiednich technologii. Bardzo często majster odpowiada także za wykonanie trudniejszych elementów dachu – obróbki kosza, wolego oka czy okien.
  3. Dekarz – ekspert, menadżer to najwyższy stopień dekarskiego wtajemniczenia. Ten szef ekipy jest bardzo często także także właścicielem firmy dekarskiej, która przyjmuje zlecenia. Do jego obowiązków należy głównie nadzór nad całym procesem konstrukcji i wykończenia dachu. Ma on bowiem wiedzę dotyczącą wszystkich elementów i etapów pracy dekarskiej. Orientuje się on nie tylko w kwestiach związanych z technologią, ale także zna procesy jakie zachodzą w konstrukcji, w tym fizykę dachu oraz właściwości chemiczne materiałów. Musi on także mieć choć podstawową wiedzę dotyczącą projektowania architektonicznego po to, aby wyeliminować wszelkie błędy konstrukcyjne lub wykonać samodzielnie projekt, biorąc pod uwagę jego parametry (szczelność, izolacja, wentylacja itd.). Bycie ekspertem wymusza także dobrą znajomość prawa budowlanego oraz wymaganych norm. Aby więc zdobyć ten tytuł niezbędne jest ciągłe kształcenie się, zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia. Warto więc zainteresować się szkoleniami organizowanymi przez producentów budowlanych, dzięki którym można zdobyć specjalistyczną wiedzę dotyczącą danego typu produktu. Dobrym tego przykładem są szkolenia dla dekarzy organizowane przez producenta rynien Galeco.