5 czynników, które zagrażają rynnom

Co powoduje, że systemy rynnowe zamontowane na krawędziach dachu stają się mniej odporne na środowisko, a ich żywotność się zmniejsza? Oto 5 czynników, które zdaniem Galeco powodują osłabienie orynnowania.

Galeco czynniki rynny
Źródło: Galeco

Opady atmosferyczne

Systemy odprowadzania wody deszczowej powinny skutecznie i wydajnie przyjmować opady atmosferyczne, by woda nie ściekała po ścianach. Zasadnicza funkcja orynnowania wymaga, by było ono szczelne i stabilne. Jednak woda, grad oraz śnieg mogą osłabiać mocowanie rynien i rur spustowych. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzać drożność systemu oraz montaż poszczególnych elementów. Dzięki mocnym hakom nakrokwiowym lub hakom doczołowym, systemy rynnowe Galeco to pewne rozwiązanie na lata.

Zmiany temperatur

W zależności od materiału, z którego są wykonane rynny mogą one mniej lub bardziej kurczyć się i rozszerzać. Zwłaszcza rynny z PVC są narażone na termoplastyczność. Obecne wahania temperatury w dzień w noc, kiedy amplituda może wynosić nawet kilkanaście stopni, są groźne dla elementów długich systemu rynnowego. W związku z tym trzeba sprawdzić, czy połączenia odcinków rynien i rur spustowych mają kilka milimetrów luzu czyli przerwy dylatacyjnej. To pozwoli na swobodną pracę orynnowania w różnych temperaturach.

Promieniowanie UV

Skutek promieni UV widać po upływie czasu. Tuż po założeniu rynny mogą lśnić intensywnym kolorem, ale w następnym sezonie będą już wyblakłe. Płowienie barw jest dużym problemem wielu systemów rynnowych, dlatego też Galeco wprowadziło do produkcji rynien PVC specjalną powłokę „UV Protect”, która chroni fabryczne kolory przed blaknięciem.

Zanieczyszczenia chemiczne

Na terenach silnie uprzemysłowionych oraz w środowisku mocno zasolonym (wybrzeża) rynny mają trudne zadanie do spełniania. Kwaśne deszcze, zanieczyszczenia z fabryk lub sól morska niekorzystnie działają na powłoki ochronne rynien, co może przyspieszyć powstawanie korozji perforacyjnej.

Uszkodzenia mechaniczne

Te czynniki najłatwiej ograniczyć, ale wymaga to szczególnej uwagi zwłaszcza od wykonawców. Podczas transportu oraz magazynowania może dochodzić zarysowania powłoki ochronnej, dlatego też rynny Galeco są pokryte folia zabezpieczającą, którą należy usunąć tuż przed montażem. Podczas zakładania rynien lub docinania elementów należy używać odpowiednich narzędzi dekarskich, by nie uszkodzić elementów systemu rynnowego.