Aby rynny były czyste

Czyszczenie rynny

Regularne doglądanie czystości rynien jest czymś, co powinien robić każdy posiadacz domu. Zadbana rynna oznacza bowiem nic innego jak bezpieczeństwo elewacji. Gdy rura spustowa jest drożna, nie ma obaw, że woda z dachu spływać będzie w nieprawidłowy sposób.

Woda i szczotka dają radę
Wiemy już, że rynnę trzeba koniecznie od czasu do czasu przeczyścić. Jak jednak to zrobić? Rura spustowa jest długa i żadna szczotka nie dosięgnie do jej końca. Na szczęście można posłużyć się innymi, „domowymi” sposobami.
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o czystość otoczenia rury, którą zamierzamy przemyć. Należy w tym celu wejść na drabinę, uważając, aby nie opierać jej o rynnę (można ona się wygiąć, zresztą i tak byłoby to niebezpieczne). Najlepiej postawić ją obok, tak, aby spokojnie można było dosięgnąć rury rękoma. Następnie, po założeniu ochronnych okularów oraz rękawic, przystępujemy do wyciągania tego, co nazbierało się w ujściu rynny. Mogą to być liście, małe gałązki itd. Kiedy usuniemy już tyle, ile mogliśmy, możemy wziąć do ręki zwykłego węża ogrodowego i wlać do rynny wodę pod ciśnieniem. Pomoże to pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń z wnętrza rury spustowej. Warto zamoczyć także górną część rynien oraz podsufitki, aby później móc łatwiej je wymyć. Jak? Używając zwykłej szczotki oraz płynu do naczyń.

Profesjonalne mycie
Domowe sposoby są zupełnie wystarczające do utrzymania względnej higieny naszego systemu rynnowego. Jeśli zależy nam jednak na łatwiejszym rozwiązaniu, możemy zakupić specjalne urządzenie, przeznaczone do czyszczenia rynien. Na rynku takich propozycji jest wiele. Dostępne są np. długie rury, które zakłada się na dmuchawy, albo odkurzacze ogrodowe – powietrze pod ciśnieniem, podobnie jak woda, pomagają pozbyć się liści i zanieczyszczeń. Możemy zakupić także specjalną szczotkę, która dobrze poradzi sobie z czyszczeniem poziomych fragmentów rynny, lub węża, także działającego pod ciśnieniem. Przy tak dużym wyborze, grzechem byłoby zapomnieć o regularnym czyszczeniu systemów rynnowych.