Jak naprawić najczęstsze usterki rynien?

Dobrej jakości, nowoczesny system rynnowy powinien cechować się wysoką odpornością na uszkodzenia. Pomimo tego czasem pojawiają się drobne uszkodzenia, które na szczęście zwykle można usunąć we własnym zakresie. Poznaj 5 najczęstszych usterek rynny oraz sposoby ich naprawy.

Kiedy kontrolować system rynnowy budynku?

Przede wszystkim pamiętaj, że choć systemy rynnowe objęte są długą gwarancją producenta, nie może to obniżać Twojej czujności. Dbając o swój dom, powinieneś regularnie kontrolować ich stan, szybko reagując na ewentualne, napotkane problemy. Zaleca się, aby rynny dokładnie sprawdzać na początku wiosny oraz przed zimą. Warto to robić zarówno pod kątem ewentualnych usterek, jak i zanieczyszczeń gromadzących się w instalacji odprowadzającej wodę deszczową. Gdy będzie ich za dużo, może dochodzić do przelewania się deszczówki, która zacznie wsiąkać w mury budynku.

5 najczęstszych usterek rynien

Wiedza na temat typowych usterek systemu rynnowego jest bardzo ważna, bo zyskujesz świadomość, na co zwrócić uwagę podczas jego oględzin. 5 najczęstszych problemów to:

  • głębokie zarysowania na metalowych rynnach – trzeba je od razu oczyścić i zabezpieczyć, najlepiej pomalować, aby nie dopuścić do powstawania korozji,

  • wysunięta rura spustowa – zdarza się to np. po ulewach, gdy z dachu spływa dużo wody w krótkim czasie; naprawa polega na dociśnięciu rurki, pod warunkiem, że awaria nie jest efektem uszkodzonej obejmy, którą należy wymienić,

  • poluzowane złączki i klamry zaciskowe – wystarczy poprawić ich mocowanie lub wymienić na nowe,

  • nieszczelności na łączeniach – najlepiej usunąć je, wykorzystując specjalne uszczelniacze dekarskie,

  • wyraźne opadanie fragmentu instalacji – zazwyczaj jest to efekt zastosowania zbyt małej ilości haków, które w takim przypadku trzeba dołożyć.

Montuj rynny od dobrych producentów

Regularne przeglądy zamontowanego na budynku systemu rynnowego sprawią, że wydłużysz jego żywotność. Oczywiście, jeśli chcesz mieć pewność, że rynna będzie odporna na uszkodzenia, zawsze stawiaj na dobrej klasy rozwiązania. Tylko solidni producenci, tacy jak np. firma Galeco, gwarantują najwyższą jakość elementów do budowy instalacji zbierającej deszczówkę z dachu.