Jak przygotować rynny na nadejście wiosny?

System rynnowy to bardzo ważny element domu, lecz niestety bardzo często właściciele gospodarstw domowych zapominają o tym i zupełnie nie zwracają uwagi na orynnowanie.

Panuje powszechne przekonanie, że raz założone rynny powinny przez lata spełniać swoje zadanie bez dodatkowego nakładu pracy czy obowiązków związanych z naprawą i konserwacją. W teorii i w idealnych warunkach tak być powinno, lecz rzeczywistość przedstawia się jednak inaczej.

Trudne warunki atmosferyczne w postaci skarnie niskich i wysokich temperatur w ciągu roku, zanieczyszczenia, a także wiatr, często występujący w postaci wichur, zdecydowanie narażaj rynny, a także dach, na mechaniczne uszkodzenia. Dlatego też producenci zalecają dwa razy w roku rutynowy przegląd systemu rynnowego i dachu, aby w porę wyłapać ewentualne usterki i mieć czas na naprawę przed kolejnym, trudnym sezonem.

Intensywne opady śniegu i deszczu, a także ujemne temperatury są częstą przyczyną problemów z orynnowaniem. Właśnie dlatego w okresie pozimowym zalecana jest kontrola stanu rynien. Wiosenny przegląd rozpocznijmy od sprawdzenia, czy zsuwający się z dachu śnieg nie zerwał lub nie powyginał swoim ciężarem żadnego elementu systemu rynnowego. Jeżeli dopatrzymy się nieprawidłowości, wezwijmy dekarza, który dokona wymiany uszkodzonego fragmentu i sprawdzi, czy w wyniku mrozów nie doszło do rozszczelnienia łączeń, czy spękania materiału. Pozostałe prace konserwacyjne z reguły będziemy w stanie przeprowadzić samodzielnie – radzi Marcin Przybyłek, Szef Śląskiego Biura Handlowego Galeco

Na liście obowiązkowych czynności powinno znaleźć się udrożnienie przepływu i oczyszczenie go z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Zabieg ten należy wykonywać jedynie za pomocą miękkich przyrządów (np. gąbki), które nie uszkodzą powierzchni rynny. Posłużmy się także myjką ciśnieniową, która wypłucze zalegające resztki liści czy gałązek. Zapewniając pełną drożność i czystość rynien, zyskamy gwarancję, że brudna deszczówka nie będzie wylewać się wprost na elewację. Pamiętajmy, że regularne sprawdzanie stanu systemu rynnowego oraz jego okresowe oczyszczanie sprawi, że z powodzeniem zachowa on dobrą kondycję na wiele lat.