Jesienne porządki? Sprawdź rynny koniecznie!

Czyszczenie rynien

Tuż przed zimą warto zajrzeć do systemu rynnowego. Dlaczego? Konserwacja rynien powinna odbywać się co jakiś czas, a więc nie jest to szczególnie wyjątkowa sytuacja. Jednakże zanim sypnie śniegiem i przyjdą mrozy dobrze sprawdzić drożność systemu rynnowego. Wszystko po to, by po zimie nie trzeba było wymieniać pękniętych rur lub remontować elewacji.

Najlepsza pora, by wyjść na dach
Jesienią, gdy z drzew sadają liście i inne organiczne odpady, szczególnie trzeba zwrócić uwagę na drożność systemu odprowadzania wody. W rurach i rynnach mogą zalegać gałęzie i większe odpady, ale także mogą tworzyć się tzw. czopy, czyli grudy błota i brudu, skutecznie zmniejszające średnicę rur. Prace konserwatorskie najlepiej wykonać późną jesienią, gdy z drzew opadnie większość liści. Nawet, jeśli nasz dom nie stoi w okolicy wysokich drzew, to i tak warto je sprawdzić – liście mogą dostać się na dach razem z wiatrem.

Jak czyścić?
Najpierw należy usunąć większe odpady, mech i błoto, po prostu wybierając je ręcznie lub plastikową łopatką (metalowe narzędzia mogą zarysować powierzchnię rur, narażając je na korozję). Następnie zabrudzenia można spłukać wodą, używając węża ogrodowego lub najlepiej specjalną myjką, która wytryskuje wodę pod wysokim ciśnieniem.
Trudniej udrożnić rurę spustową, gdyż nie można do niej po prostu zajrzeć. Najpierw należy sprawdzić, czy jest ona drożna, wlewając wodę i sprawdzając, jak szybko się opróżnia. Jeśli zauważymy zastój, można użyć sprzętu dekarskiego lub wynająć firmę, która się tym kompleksowo zajmie.

Poważne konsekwencje
Wykonanie takich prac konserwatorskich jest ważne o tej porze roku ze względu na obfite opady. Jeśli rynna będzie zatkana, woda zacznie przelewać się i ściekać po elewacji. Gdy przyjdą pierwsze mrozy i opady śniegu, stojąca woda zacznie zamarzać, jeszcze bardziej zatykając rury, co może doprowadzić do ich pękania. Nie mówiąc o zamarzającej wodzie cieknącej po ścianach!
Podczas wykonywania takich czynności należy szczególnie uważać i zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Wlewając wodę do rynien i obsługując wąż bardzo łatwo  się bowiem poślizgnąć i stracić równowagę.

One Comment on “Jesienne porządki? Sprawdź rynny koniecznie!”

Comments are closed.