Konserwacja i czyszczenie podbitek dachowych

Nadejście wiosny to czas, w którym powinno się przeprowadzić weryfikację stanu zewnętrznych elementów budynków. Inspekcja pokrycia dachowego oraz orynnowania jest najważniejsza, ale przy okazji można przyjrzeć się również podbitce. To element wykończeniowy, dobrze widoczny z poziomu gruntu, który wieńczy wiele dachów z okapem. Choć pełni głównie funkcję ozdobną, tak warto zweryfikować jego stan i w razie potrzeby zająć się konserwacją. Z tego artykułu dowiesz się, jak czyścić podsufitkę w zależności od rodzaju materiału, z którego została wykonana – sprawdź!

Podbitka dachowa – w jakim celu jest stosowana?

Zanim przeczytasz o zagadnieniach konserwacyjnych, warto wyjaśnić, czym jest podbitka dachowa. Znaleźć ją można tylko na tych budynkach, których dach wystaje poza ich obrys. W ten sposób powstaje okap i podsufitkę wykorzystuje się do jego zabudowy od strony gruntu. Element ten wykonany może być z różnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna, PVC oraz blachy. Spełnia on kilka zadań, z których najważniejsze to:

  • poprawa estetyki budynku,

  • zabezpieczenie konstrukcji dachowej przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych,

  • ochrona przed zakładaniem gniazd przez ptaki lub owady – podbitka blokuje dostęp pod dach,

  • stworzenie miejsca do montażu dodatkowych elementów oświetleniowych.

Od czego zależy wybór materiału na podsufitkę dachową?

Jeśli jesteś na etapie planowania montażu podsufitki dachowej, zapewne zastanawiasz się, który materiał wybrać. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Z pewnością musisz dobrać go do ogólnego stylu architektonicznego budynku. Jednak pamiętaj, że w wielu przypadkach zamontowana pod dachem podbitka z PVC jest najlepszym rozwiązaniem.

To tworzywo sztuczne cechuje się ponadprzeciętną odpornością na niekorzystne warunki pogodowe. Jest przy tym stosunkowo niedrogie w zakupie i wyjątkowo proste w montażu. Co więcej, w porównaniu do drewna, wyróżnia się długowiecznością i to bez konieczności konserwacji. Materiał ten wystarczy tylko od czasu do czasu wyczyścić, aby poprawić jego estetykę.

Materiał na podbitkę dachową, a zakres prac konserwacyjnych

Czas zająć się tym, co najważniejsze, a więc procesem konserwacji oraz czyszczenia podbitki pod dachem. To, jaki zakres prac będziesz musiał wykonać, zależy przede wszystkim od materiału, z którego podsufitka dachowa jest wykonana. Zdecydowanie największego zaangażowania wymaga drewno, ale również stalowym elementom trzeba poświęcić trochę czasu. Z kolei najmniej pracy czeka właścicieli okapów wykończonych PVC, czyli tworzywem sztucznym.

Dlaczego podsufitki drewniane i stalowe trzeba konserwować?

Choć drewno jest wyjątkowo pięknym materiałem, tak niestety podatnym na tzw. biokorozję. Ulega stopniowej degradacji w wyniku działania pleśni, mchów oraz grzybów. Procesy te przyspiesza oczywiście wilgotne środowisko. Niekorzystny wpływ na drewniane podbitki dachowe ma także długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych. Do tego zimą może dochodzić do rozsadzania desek w wyniku zamarzania zgromadzonej w nich wody. To głównie z powyższych powodów drewno należy regularnie poddawać konserwacji.

Z kolei podsufitka metalowa narażona jest przede wszystkim na rdzę. Oczywiście producent zabezpiecza takie elementy specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Zawsze jednak istnieje ryzyko ich przerwania – pojawiają się rysy lub odpryski, które mogą w krótkim czasie stać się ogniskami korozji.

Co ważne, oba powyższe materiały są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Po zimie warto więc przyjrzeć się podbitce pod dachem i w razie znalezienia elementów z defektami, jak najszybciej je wymienić.

Na co narażone są podbitki dachowe z PVC?

W przypadku podsufitek pod dachy wykonanych z tworzywa sztucznego można zapomnieć o rdzewieniu i biokorozji. Do tego są one w pełni odporne na wilgoć, a i promieniowanie UV ma na nie znikomy wpływ. W ich przypadku jedynym zagrożeniem są ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Proces konserwacji podbitek dachowych z PVC ogranicza się więc głównie do ich regularnego czyszczenia.

Jak czyścić i konserwować podbitki z PVC, metalu i drewna?

Czas na praktyczne porady związane z czyszczeniem i konserwacją podbitek dachowych wykonanych z:

  • PVC,

  • drewna,

  • metalu.

Pamiętaj, że każdy z powyższych materiałów jest podatny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu po zimie zawsze powinieneś przeprowadzić inspekcję i zweryfikować ich stan techniczny. Elementy z defektami najlepiej od razu wymień na nowe.

Podsufitkę z PVC wystarczy wyczyścić

Przeprowadzanie konserwacji jest niepotrzebne w przypadku podsufitek dachowych z PVC. Wystarczy od czasu do czasu zająć się ich czyszczeniem, aby odświeżyć wygląd elementów zdobiących okap dachu. Warto użyć do tego celu zwykłej wody, wzbogacając ją o dobry środek antystatyczny. Ograniczy on osiadanie kurzu na powierzchni. Mycie najlepiej przeprowadzić ręcznie, choć można wspierać się myjką wysokociśnieniową. W takim przypadku zaleca się ustawienie ciśnienia roboczego na jak najniższe.

Czyszczenie i konserwacja podbitek drewnianych

Po zimie warto na początek zająć się czyszczeniem drewnianej podsufitki dachu. Pamiętaj, aby kategorycznie unikać wykorzystywania do tego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Najbezpieczniej zrobić to ręcznie, używając lekko zmoczonej ściereczki lub szczotki z miękkim włosiem. Kluczowe jest bowiem to, aby to absolutnego minimum ograniczyć ryzyko zawilgocenia paneli.

Z kolei co kilka lat powinieneś pomyśleć o zabezpieczeniu drewna. Przed wykonaniem konserwacji podbitki dachowej, musisz usunąć z niej stare farby lub powłoki lakiernicze. Zwykle używa się do tego narzędzi wysokoobrotowych, np. szlifierek kątowych. Po oczyszczeniu powierzchni pokryj ją specjalnym gruntem, który chroni przed biokorozją. Na koniec możesz wszystko pomalować.

Jak zadbać o metalową podbitkę pod dachem?

Jeśli bezpośrednio pod okapem dachu budynku znajduje się podbitka metalowa, jej wyczyszczenie będzie bardzo proste. Materiał ten jest dużo solidniejszy od drewna czy PVC, a więc z powodzeniem możesz używać myjek wysokociśnieniowych. Do pozbycia się brudu wystarczy woda z dodatkiem dowolnego detergentu.

Musisz jednak uważać w przypadku wyjątkowo uporczywych zanieczyszczeń. Jeśli trzeba usuwać je mechanicznie, koniecznie stosuj szczotki z miękkim włosiem, a najlepiej ściereczki. Metal fabrycznie zabezpieczony jest bowiem powłoką antykorozyjną. Używanie ostrych akcesoriów do szorowania może doprowadzić do jej zarysowania. W miejscu głębokich rys szybko zacznie pojawiać się korozja.

Ponieważ metalowa podsufitka dachowa jest podatna na korodowanie, powinieneś regularnie kontrolować jej stan. Szukaj uszkodzeń, takich jak odpryski lakieru. Każde takie miejsce musisz jak najszybciej zabezpieczyć. Procedura postępowania jest prosta i zamyka się w kilku krokach:

  • usuń luźną powłokę lakierniczą i ewentualną rdzę,

  • dokładnie umyj i odtłuść naprawiane miejsce,

  • nałóż podkład, a następnie pomaluj farbą lub lakierem antykorozyjnym.

Jeśli elementy tworzące podbitkę dachu są mocno uszkodzone, najlepiej wymień je na nowe.

Wysoka jakość i prawidłowy montaż podbitki dachowej są kluczowe dla jej trwałości

Regularne czyszczenie oraz konserwowanie podsufitek dachowych, w tym z PVC, z pewnością przyczyni się do wydłużenia ich żywotności. Jednak pamiętaj, że trwałość podbitki zależna jest przede wszystkim od jakości jej wykonania. Z tego powodu zawsze stawiaj na produkty wysokiej klasy, najlepiej pochodzące od cenionych producentów, takich, jak Galeco. Dzięki temu zyskasz pewność, że poszczególne elementy do wykończenia okapu dachu zostały precyzyjnie wykonane z solidnych materiałów.

Oczywiście równie ważny jest prawidłowy montaż. Zadaniem tym powinni zająć się doświadczeni specjaliści, najlepiej dekarze. Panele tworzące podsufitkę należy dociąć na odpowiednią długość, a następnie solidnie przymocować. Do tego niezwykle istotne jest zachowanie przerw dylatacyjnych pomiędzy nimi, czyli niewielkich odstępów. Każdy materiał, zarówno metal czy drewno, jak i PVC, „pracuje” pod wpływem zmieniającej się temperatury otoczenia.

Warto pomyśleć nad montażem na okapie dachu podsufitki z PVC

Opisując temat czyszczenia i konserwacji podbitek dachowych, często wspomina się o tworzywie sztucznym PVC. Nie jest to kwestią przypadku – obecnie panele wykonane z tego materiału cieszą się ogromną popularnością. Z czego to wynika?

Najważniejszym czynnikiem jest idealny wręcz stosunek ich ceny do jakości oraz trwałości. Dodać do tego trzeba bezobsługowość, gdyż w przypadku tworzywa sztucznego można zapomnieć o uciążliwych procesach konserwacyjnych. Kolejna istotna zaleta to mnogość form elementów do wykończenia okapu dachu. Dzięki temu łatwo dobrać je do praktycznie każdego budynku, zarówno z elewacją w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Co ważne, podsufitki z PVC mogą wręcz do złudzenia imitować ich drewniane odpowiedniki. Doskonałym tego przykładem jest nowoczesna podbitka dachowa Galeco Nova. Odpowiedzialna za jej produkcję firma stosuje innowacyjną technologię malowania. Dzięki niej możliwe jest odwzorowanie na powierzchni każdego panelu zarówno koloru drewna, jak i charakterystycznego dla niego usłojenia. Sprawia to, że można cieszyć się estetycznie, naturalnie wyglądającym obiciem okapu, które cechuje się ponadprzeciętną trwałością.

Na koniec warto dodać jeszcze, że PVC jest również materiałem bardzo lekkim. Dzięki temu jego montaż jest łatwiejszy, a do tego podsufitka nie obciąża nadmierne konstrukcji dachu. Łatwo ją także dociąć, aby dopasować do miejsc o nieregularnych kształtach.

Stawiaj na podbitki dachowe od dobrych producentów!

Jak widzisz, zatroszczenie się o dobry stan oraz wygląd podbitki okapu dachu jest zadaniem stosunkowo prostym. Jeśli zamontowałeś panele drewniane lub metalowe, musisz pamiętać o ich regularnej inspekcji technicznej. Do tego wszystkie z nich, w tym także z PVC, warto od czasu do czasu kompleksowo wyczyścić. Najważniejsze jest jednak to, aby stawiać na podsufitki dachowe od dobrych producentów, takich jak Galeco. Dzięki odporności na trudne czynniki środowiskowe będą ozdobą budynku przez wiele sezonów.