Naprawa nie taka straszna

Naprawa rynny

Regularna obserwacja systemu rynnowego oraz sprawdzenie, czy nic się nie zatkało oraz czy rynna nie przecieka, jest obowiązkiem każdego właściciela domu. Rynna z pozoru może bowiem wyglądać na mało istotny element, ale w rzeczywistości pełni ona bardzo ważną rolę – chroni dach oraz elewację przed obciążeniem, związanym z nadmiarem wody deszczowej. Co zrobić, kiedy rynna wymaga naprawy?


Zatkana rynna to nie koniec świata
Świeżo zamontowana rynna nie będzie prawdopodobnie wymagała żadnych napraw. Przez pierwszych kilka lat należy jednak pamiętać o jej kontroli oraz konserwacji, ponieważ rynna, o którą prawidłowo zadbamy, będzie nam służyła dłużej. Poza tym istnieje prawdopodobieństwo, że rura zatka się liśćmi, szyszkami lub śniegiem. Czyszczenie rynny nie powinno dla nikogo stanowić trudności. Gorzej, jeżeli dojdzie do przecieku albo korozji. Zepsutej rynny nie trzeba oczywiście wymieniać na nową. Przy odrobinie wysiłku drobne uszkodzenia da się łatwo naprawić.

Każdy może być dekarzem
Jeżeli rynna pękła lub jest nieszczelna na łączach, naprawy możemy dokonać sami. Do rynien wykonanych z PVC oraz stalowych, potrzebować będziemy kleju oraz silikonu. Jeśli natomiast orynnowanie jest miedziane lub cynkowo-tytanowe, niezbędne okażą się lutownica lub gotowy zestaw bitumiczny – możemy nim zakleić przerdzewiałe miejsca. Jeżeli ogniska rdzy są niewielkie, możemy także spróbować zamalować je farbą korozyjną lub preparatem cynkowym. Większe uszkodzenia będą niestety wiązały się z koniecznością wymiany całego fragmentu rynny.

Fachowiec z prawdziwego zdarzenia
Jeżeli nie czujemy się pewnie w pracach dekarskich, zawsze możemy wezwać fachowca. Koszt usługi zależy przede wszystkim od wielkości uszkodzeń, jednak czynnikami, które także bierze się pod uwagę przy wycenie mogą być również wielkość dachu oraz konkretny region Polski.