Nowe pokrycie dachowe i rynny

Zazwyczaj usterki na dachu pojawiają się miejscowo i zauważamy je dopiero w porze jesiennych deszczów lub zimą. Nie jest to jednak korzystny czas na prace na dachu, dlatego najlepszym sposobem na unikniecie przykrych niespodzianek jest wykonywanie cyklicznych przeglądów stanu technicznego dachu.

Prace konserwatorskie najlepiej zlecić dekarzowi, który układał pokrycie dachowe. W przypadku drobnych usterek zazwyczaj da się je usunąć bez konieczności wymiany całego dachu.

Jednym z rodzajów uszkodzeń dachu są nieszczelności, które powodują zawilgocenie połaci i drewnianych elementów, co związane jest z powstawaniem grzybów i niszczeniem termoizolacji. Powszechnym problemem jest również osłabienie elementów więźby dachowej na skutek działania owadów i grzybów. W takiej sytuacji konstruktor może zalecić wymianę ugiętego elementu na nowy lub jego wzmocnienie.

Jeżeli okazuje się, że miejscowe naprawy dachu nie gwarantują szczelności, trzeba je wymienić na nowe. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje powinniśmy poprosić o pomoc konstruktora budowlanego, który oceni stan obecnego pokrycia i dobierze nowe.

Najmniej kłopotliwa jest wymiana pokrycia na takie samo bądź lżejsze, gdyż nie ma problemu z dodatkowym obciążeniem. Trzeba też zwrócić uwagę na izolację termoizolacyjną. W starszych domach może nie być jej wcale lub może być w złym stanie.

Jeżeli starych elementów dachu nie można naprawić, dach w całości trzeba zdemontować i wykonać nowy. Wówczas prace dekarskie przebiegają tak samo jak w przypadku nowego dachu. Konstrukcja powinna być odporna na obciążenia i działanie śniegu, wiatru i innych warunków atmosferycznych. Jeżeli to konieczne, dach się ociepla i zabezpiecza paraizolacją i wiatroizolacją. Pokrycie ma zapewnić szczelność dachu i trwałość, a obróbki blacharskie odprowadzać wodę opadową.

Z dachem nierozerwalnie związane są także rynny, które również ulegają uszkodzeniom i wymagają naprawy lub konserwacji. Naprawy orynnowania nie wolno bagatelizować. Najprostszym sposobem zapobiegania przeciekania rynien jest coroczny przegląd oraz czyszczenie i konserwacja rynien.

Niewielkie uszkodzenia rynien można naprawić stosując doraźne metody, natomiast jeżeli uszkodzony jest większy fragment, system rynnowy należy w całości wymienić. W przypadku chęci wymiany zniszczonej części orynnowania może być problem z dopasowaniem odpowiednich pasujących elementów, szczególnie gdy orynnowanie było montowane kilkadziesiąt lat temu. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wymiana całego systemu rynnowego, którą należy zlecić dekarzowi.