Przegląd dachu i orynnowania

Właściciele domów i budynków gospodarczych bardzo często zapominają, że ich użytkowanie wiąże się również z koniecznością przeprowadzania regularnych przeglądów dachu i orynnowania. Oględziny warto powierzyć specjalistom, którzy w fachowy sposób określą stan budynku i dachu.

Dach jest podstawą bezpieczeństwa domu, dlatego warto zainwestować w jego przegląd. Dobrym momentem na takie czynności jest jesień lub wiosna. Wcześnie wykryte uszkodzenia lub nieszczelności zawsze będą łatwiejsze i szybsze do naprawy, a dzięki temu uniknie się dodatkowych i większych kosztów.  Podczas dokonywania oceny stanu technicznego dachu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tzw. punkty krytyczne. Są to elementy wykonane z innego materiału niż pokrycie dachowe lub szczególnie podatne na nieszczelności. Należą do nich kominy, okna dachowe, kosze dachowe, kominy wentylacyjne i świetliki. W tych miejscach może zbierać się wilgoć, która doprowadzą do niszczenia warstwy izolacyjnej i połaci. Ponadto zaleca się sprawdzenie stanu mocowania dachówek wokół komina i koszy. W tych miejscach najczęściej umieszcza się dachówki cięte i łączone mechanicznie, ponadto należy sprawdzić czy wszystkie klamry prawidłowo trzymają dachówki i czy są sprawne.

Warto również zadbać o prawidłowe odwodnienie dachu. Przed jesiennymi opadami oraz po zimie należy sprawdzić stan orynnowania. Przede wszystkim należy udrożnić rynny rury spustowe poprzez usuniecie liści oraz gałęzi. Zatory nagromadzone miesiącami lub latami mogą prowadzić do zalania elewacji. Przed nadchodzącą zimą powinno się również sprawdzić mocowania rynien, ponieważ śnieg i lód stanowią dla nich dodatkowe obciążenie.

Podczas przeglądu dachu należy również sprawdzić tzw. montaż systemów komunikacji czyli ław i stopni kominiarskich oraz płotków przeciwśniegowych. Elementy te zapewniają bezpieczny dostęp do komina oraz poruszanie się po dachu oraz zabezpieczają przed obsuwaniem się śniegu z połaci dachowej.

Przegląd dachu i orynnowania najlepiej zlecić dekarzowi, który wykonywał dach lub innemu specjaliście. Nie warto zabierać się do tych prac indywidualnie, gdyż może być to niebezpieczne zajęcie dla osób niewprawionych w poruszaniu się na wysokości.