Rynny – naprawiać czy wymieniać?

Ostatnio warunki atmosferyczne poddają sprawdzianowi wszystkie elementy konstrukcyjne naszych budynków. Częste zmiany temperatur o dużych amplitudach oraz silne wiatry łamiące konary mogą uszkodzić nie tylko stojące na parkingu samochody, lecz również nasze domy. Odstające od bryły domu systemy rynnowe są w takich warunkach wyjątkowo narażone na szkody.

Szczelność systemu odprowadzania wody deszczowej to absolutna podstawa. Wszelkie przecieki powodują, że orynnowanie nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Po zimie rynny mogą wymagać pewnych prac konserwacyjnych, gdy ich osłabiona konstrukcja będzie narażona na silne wiatry i niesprzyjającą pogodę, tym łatwiej mogą zostać uszkodzone.

Złamania, zagięcia, oberwane rynny

Silny wiatr może nawet zedrzeć pokrycie z dachu lub nawet zdmuchnąć konstrukcję nośną. To wyjątkowo skrajne przypadki, ale w takich warunkach muszą przetrwać rynny. Są one narażone na oberwanie ponieważ w opływowej bryle budynku stanowią opór dla wiatru. Oberwane rynny można jednak naprawić bez konieczności wymiany całego systemu. Wystarczy dokupić brakujący element lub założyć ten sam, o ile nie został bardzo uszkodzony. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na stabilność pozostałych elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza obejm i haków doczołowych, które, nawet jeśli wyglądają dobrze, mogą być osłabione w zagiętych fragmentach. Wiatr unosi często konary, które uderzając w rynny mogą je wyginać, dlatego warto przyjrzeć się, czy został zachowany odpowiedni kształt rynny, by woda nie przelewała się przez jej krawędź. Nie lekceważmy zagięć rur spustowych spowodowanych uderzeniami konarów. Lepiej taki element wymienić, ponieważ trudno jest go samemu naprawić, a może tworzyć się w tym miejscu zator, który z czasem całkowicie zatka odpływ systemu rynnowego.

Co można zrobić, a czego lepiej nie próbować

Rynny stalowe da się w prosty sposób dogiąć do właściwego kształtu lub „wyklepać” za pomocą młotka. W tej drugiej metodzie koniecznie trzeba uderzać poprzez izolację w postaci drewnianego klocka z warstwą materiału lub filcu, by nie zedrzeć powłoki ochronnej, którą pokryta jest rynna. Niestety uszkodzonej rynny pcv najczęściej nie da się naprawić domowymi sposobami. W tym wypadku trzeba dokupić uszkodzony element u producenta. Wszelkie sklejane rynny z tworzywa to rozwiązanie tymczasowe. Pod wpływem zmian temperatury materiał będzie pracował i znów pęknie w klejonym miejscu. Z tego powodu nie poleca się uszczelniania oberwanych rynien PVC silikonem w miejscu łączenia dwóch odcinków rynny. To także prowizoryczne rozwiązanie: rynna powinna mieć luz, by rozszerzać się i zwężać, zatem zaklejenie jej na sztywno silikonem może spowodować jeszcze gorsze skutki.

Wszechobecna rdza

Dla rynien stalowych groźnym zjawiskiem jest korozja. Może ona występować w miejscach, które zostały uszkodzone przez uderzające gałęzie. Nawet jeśli zarysowania nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, to po czasie mogą powstawać tam ogniska rdzy. Dlatego też warto pomalować środkami zabezpieczającymi przed korozją cały system rynnowy lub przynajmniej fragmenty, które zostały uszkodzone.

Dobra wiadomość od synoptyków jest taka, że siła huraganowego wiatru, który ostatnio nawiedził Polskę ma stopniowo słabnąć.