Wiosenne porządki

Czyszczenie rynny

Koniec zimy to czas wielkich porządków. Nie chodzi jednak wyłącznie o wielkie, wiosenne sprzątanie, ale także – a może przede wszystkim – dokładne sprawdzenie domu. Szczególna zaś uwagę poświęcić należy dachowi oraz orynnowaniu. Mróz i śnieg mogły je bowiem uszkodzić.

Uszkodzone pokrycie dachowe bądź zniszczony system odprowadzania deszczówki po trudnej zimie może być katastrofalne w skutkach. Pleśń, grzyby, podmoknięte mury, zacieki na elewacji to najbardziej typowe problemy pojawiające się przy wiosennych roztopach. I właśnie dlatego, wczesną wiosną należy dobrze sprawdzić wszystkie ważne elementy dachu.

Jednym z najbardziej podstawowych czynności powinna być kontrola stanu technicznego orynnowania – to bowiem one najlepiej zabezpieczają dom przed zalaniami. Zacząć powinniśmy od dobrego oczyszczenia wnętrza rynien – robi się za pomocą szczotki z miękkim włosiem, które nie zniszczą ich zewnętrznej warstwy ochronnej. Kiedy rynny zostaną przeczyszczone, konieczne jest sprawdzenie ich szczelności oraz przepustowości. Aby to zrobić, należy w rynny wtłoczyć wodę pod ciśnieniem. Miejsce ewentualnych przecieków należy zabezpieczyć uszczelniaczem. Eksperci zalecają ponadto zabezpieczenie orynnowania koszykiem lub osadnikiem spustowym, który montuje się przy ujściu spustowym. Pozwala on zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń oraz zatykaniu rur spustowych.

Po dokładnym sprawdzeniu orynnowania, czas przyjrzeć się kondycji dachu. Aby mieć pewność, iż czegoś nie przeoczyliśmy, rozpocząć należy od jego dokładnego umycia przy pomocy myjki ciśnieniowej oraz odpowiedniej szczotki. Ciśnienie wody nie powinno przekroczyć 5 atmosfer. Pozwoli to usunąć nalot i zabrudzenia oraz uwidocznić ewentualne ubytki w poszyciu dachowym.

W przypadku dachu pokrytego najbardziej popularną w Polsce blachodachówką, najczęstsze problemy związane są nie tyle z samej specyfiki materiału, czy trudnych warunków atmosferycznych, a nieumiejętnego montażu pokrycia – niedokładnego dopasowania arkuszy bądź przycięcia ich przy użyciu nieodpowiedniego narzędzia. Sprawdzając dach, uwagę należy poświęcić okapom, kominom, lukarnom, koszom oraz kalenicom, czyli wszystkim tym miejscom, gdzie połać dachu się załamuje.

Wiosenne porządki w ogół dachu powinny więc stać się nawykiem i obowiązkiem tak oczywistym, jak przegląd samochodu. I najlepiej prace te zlecić fachowcom.

Zapisz