Zabezpieczenia rynny przed liśćmi

Naprawa rynny

Koniec jesieni i początek zimy to ostatni dzwonek na sprawdzenie stanu technicznego pokrycia dachowego oraz rynien. Nadchodząca zima to również trudny czas dla drobnych gryzoni czy ptaków, które szukając schronienia na zimę, mogły dokonać zniszczeń w ociepleniu budynku, podbitce dachowej lub dachu. Wtargnięcie nieproszonych gości jest zazwyczaj niezauważalne, dlatego więc należy przyjrzeć się bliżej otoczeniu domu.

Podobnie rzecz się ma z systemem rynnowym. Oglądany z pewnej odległości, wygada tak samo jak zwykle, natomiast, aby zobaczyć ewentualne uszkodzenia należy dokonać skrupulatnej kontroli. Zmienne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia czy spadające liście z drzew w trakcie sezonu mogły m. in. przyczynić się do uszkodzenia lub zatkania odpływów systemu rynnowego. W przypadku dużego zadrzewienia jesienne liście potrafią być sporym problemem dla inwestora, szczególnie podczas obfitych, jesiennych opadów. Na szczęście na rynku istnieje sporo rozwiązań takich jak siatki, koszyczki czy rewizje, które chronią rynny przed liśćmi.

Siatki to najpopularniejszy lecz nie najskuteczniejszy sposób ochrony systemu rynnowego przed liśćmi. Przy zastosowaniu siatki należy pamiętać, że szerokość rynny powinna być przynajmniej o 50% większa. Sam przekrój rynny wynika z wielkości połaci, która ma być odwodniona, a każda siatka zmniejsza przepustowość rynny co najmniej o połowę.

Na rynku istnieje kilka rodzaj siatek np. siatka perforowana z blachy tytanowo-cynkowej odporna na odkształcanie i promienie UV. Jej profil ma 2 m, dlatego można go wstawić do każdego rodzaju rynny półokrągłej w każdym rozmiarze. Geometria profilu chroniona jest patentem, a odpowiedni profil oczek blachy zatrzymuje liście, które szybciej wysychają i są wydmuchiwane przez wiatr.

Alternatywą dla siatek są specjalne koszyczki montowane w otworze leja spustowego. Są one najbardziej popularne, gdyż przy ich zastosowaniu nie musimy zwiększać przekroju rynny. Koszyczek przechwytuje zanieczyszczenia niesione z wodą. Innym rodzajem ochrony rynny przed zanieczyszczeniami jest zastosowanie rewizji rury spustowej z klapką lub rewizje przesuwne. Oba warianty umożliwiają sprawne czyszczenie pionu spustowego.

Zastosowanie dodatkowych środków ochrony rynien nie zwalnia nas jednak z regularnego czyszczenia i konserwacji systemu rynnowego, której należy dokonywać najlepiej dwa razy do roku. Więcej na temat konserwacji rynien można przeczytać tutaj.