Dach płaski czy stromy? – Każdy potrzebuje odwodnienia

Każdy dach – niezależnie od kształtu czy wielkości potrzebuje odwodnienia. Obecnie w Polsce ok. 90% dachów to dachy strome, jednak coraz częściej inwestorzy wybierają dachy płaskie, co związane jest z nowymi trendami w budownictwie, które stawiają na minimalizm i prostotę.

Tradycyjne dachy strome

Dachy strome wciąż są najbardziej popularne, co związane jest niewątpliwie z warunkami klimatycznymi jakie panują w naszym kraju, a także z aspektem tradycji i kultury. Dach stromy z oczywistych względów pozwala na szybkie i sprawne odprowadzenia wody deszczowej. Stwarza również inwestorowi zagospodarować poddasze użytkowe, natomiast samej bryle budynku nadaje ciekawy kształt. Dach stromy niewątpliwie kreuje wizerunek domu, dlatego też warto zastanowić się nad jego kształtem, ilością połaci i stopniem jego skomplikowania.

Na początku XXI wieku modne były domy w stylu dworkowym, które charakteryzowały się rozbudowaną bryłą budynku, a nawet kilkoma bryłami, które się nawzajem przenikały. Taki kształt wymuszał jednocześnie dosyć skomplikowany wielopołaciowy dach, z załamaniami, jaskółkami lub wolimi oczkami, którego budowa wymagała zapewne większych nakładów finansowych.

Obecnie coraz częściej odchodzić się już od dachów wielospadowych na rzecz dachów prostszych, oszczędniejszych w formie np. dachów dwuspadowych z lukarnami. Tego typu dachy są prostsze i tańsze w budowie z uwagi na więźbę dachową czy pokrycie, ale także ze względu na  koszty systemu rynnowego – na dachu dwuspadowym nie ma bowiem potrzeby montażu narożników czy dodatkowych rur spustowych, co znacznie potania całość inwestycji.

Uniwersalizm dachów płaskich

Dachy płaskie jeszcze do niedawna kojarzone były z reliktem PRLu, kiedy panowała moda na domy „kostki” czyli proste kilkukondygnacyjne budynki na planie kwadratu. Kojarzymy je jako szare i smutne budynki, które wyglądały zawsze tak samo, bez żadnych cech szczególnych. Dziś domy w stylu „kostki” powracają do łask, szczególnie z uwagi na prostą i oszczędną formę oraz płaski dach, który wpisuje się w obecne nowoczesne trendy.

Dzisiejsze domy z dachami płaskimi nie są jednak tymi z epoki PRLu. Mimo że ich założeniem jest prostota, domy te posiadają duże przeszklenia, które nadają bryle budynku oddechu i przestrzeni, a także intrygują dachem, na którym często zorganizowany jest ogród lub przestronny taras. Nowoczesne technologie pozwalają obecnie na szczelnych i ciepłych stropodachów.

Również odwodnienie dachu płaskiego jest teraz znacznie łatwiejsze, gdyż można to zrobić systemowo chowając cały ciąg rurowy w warstwie ocieplenia dachu i jego ściany. Jeżeli dach obsadzony jest roślinnością  zwiększa biologicznie czynną powierzchnię działki i sprawia, że budynek zyskuje na atrakcyjności. Więcej na temat odwodnienia dachów płaskich możesz dowiedzieć się TUTAJ.