Klimat zmusza do myślenia

Zmiany klimatu - ocieplenie

Zmiany klimatyczne – takie jak stałe podnoszenie się średniej temperatury oraz jeszcze częstsze i jeszcze gwałtowniejsze zjawiska atmosferyczne – mogą być utrapieniem w wielu sferach życia. Powodują one bowiem nie tylko postępującą modyfikację stylu życia, ale także zmuszają do zmian w budownictwie. Przed budynkami stają bowiem nowe wyzwania, szczególnie ważne wtedy, kiedy do czynienia mamy z intensywnym deszczem.

Ocieplenie klimatu ma wiele dramatycznych skutków dla świata, a co gorsze – nowoczesna cywilizacja nie najlepiej radzi sobie z naprawianiem szkód, które wyrządza intensywna industrializacja. To, z czym na co dzień borykają się przeciętni ludzie w Polsce, to jednak nie tyle katastrofalne ubywanie lodowców i niszczenie naturalnego środowiska w wielu obszarach, a drastyczne zmiany klimatyczne, które zaburzyły naturalny cykl czterech pór roku. Od kilku lat wyraźnie widać przede wszystkim coraz częstsze gwałtowne zjawiska atmosferyczne – cyklony, wichury, gwałtowne i dewastujące opady deszczu i niebezpieczne wyładowania. Ten pogodowy kocioł musi zmusić nas do pewnych modyfikacji w budownictwie.

Jednym z najważniejszych elementów domu w najbliższych latach stanie się więc niekoniecznie izolacja termiczna – wzrost temperatur bowiem pozwoli na wykorzystywanie tańszych materiałów izolacyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu domowi komfortu termicznego przed wszystkim w okresach upałów. Ocieplenie klimatu wymusi na inwestorach zdecydowanie większą koncentrację na dachu oraz jego elementach, takich jak choćby orynnowanie.

Choć na konieczność wyboru efektywnego systemu odprowadzania deszczówki zwraca się uwagę od dawna, w czasach ulew, burz, deszczów i wichur to właśnie rynny i rury spustowe narażone są na największe niebezpieczeństwo. Wybierając je należy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów – tymi najważniejszymi są wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także wysoka przepustowość. Właśnie dlatego, specjaliści sugerują, aby wybierać rynny o głębokim profilu, co pozwala na wyłapywanie większej ilości wody. Ciekawym pomysłem jest także inwestycja w rynny z wywiniętą do wewnątrz krawędzią – takich jak orynnowanie z oferty Galeco – która zmniejsza ryzyko przelewania się wody i zalewania tym samym elewacji.

One Comment on “Klimat zmusza do myślenia”

Comments are closed.