Na co zwrócić uwagę podczas orynnowania domu?

zamontowane rynny

Wydajność systemu orynnowania zależy od wysokiej jakości produktów, ale i od innych aspektów, które są równie ważne. Od czego mianowicie? O tym przeczytacie w tekście poniżej.

Jeśli pragniemy by system orynnowania naszego domu był wydajny, to musimy zwrócić uwagę, na kwestie Efektywnej Powierzchni Dachu (EPD). Do zadań tego pojęcia należy określenie powierzchni naszego dachu, po czym określenie i ocena jaką wielkość i średnicę rynien powinniśmy zamontować. Dzięki temu współczynnikowi, będziemy mogli również zamontować rynny w odpowiedni sposób na połaci dachowej. Świetnym sposobem na obliczenie współczynnika, jest skorzystanie z kalkulatora firmy Galeco: http://kalkulator.galeco.pl.

Kolejnym krokiem jest to, aby rynny były zamontowane bezpiecznie tj. powinniśmy odpowiednio zamontować haki rynnowe. Dlatego też istnieją odpowiednie wytyczne. Linia spustowa powinna być zamontowana z 0,1-0,3% spadkiem do rury spustowej. Można stwierdzić, iż nachylenie wynosić musi 1-3 mm na 1 m. Odpowiednio ukierunkowany spadek, nada dobrej pracy odwadniania dachu, nawet podczas zimy.

Planując montaż orynnowania, należy zwrócić uwagę na to, w którym miejscu powinniśmy je zamontować. Zazwyczaj robimy to na bokach budynku, by wyglądało to estetyczniej, lecz czasami jesteśmy zmuszeni, by rynna była przeprowadzona przez środek połaci dachu. Wypowiadają się na ten temat również eksperci z firmy Galeco:

„Ilość potrzebnych do zamontowania rur spustowych warunkuje powierzchnia dachu. Warto tutaj wspomnieć, że umieszczenie odpływu na środku okapu, zwiększa wydajność systemu rynnowego niemalże dwukrotnie w stosunku do ustawienia skrajnego.”

Po wyborze średnicy rynny, wybieramy średnicę rynien spustowych. Przykładem może tutaj być sytuacja, gdy piony spustowe są skrajnie ustawione. Wówczas przy małej połaci dachu czyli ok. 50 m2, rynny powinny mieć ok 100 mm średnicy, a rury spustowe od 50 do 80 mm. Przy wyborze systemu orynnowania, należy jednak zapoznać się z kartą danego producenta, ponieważ jest on indywidualny dla każdej firmy.

Ważny tutaj jest również kształt samej rynny. Dotychczas wybierano zazwyczaj te okrągłe, lecz firma Galeco zrewolucjonizowała rynek dekarski i stworzyła wydajny system rynien z rynnami kwadratowymi. Rynny te są wydajne oraz nadają nowoczesności budynkom.