Jak zakamuflować system rynnowy?

System bezokapowy Galeco

Rynna to obowiązkowy element każdego domu. Jednak nie zawsze idealnie komponuje się z elewacją czy formą bryły. Na szczęście nie jesteśmy skazani na wystające rury – istnieją sposoby, które pozwolą skutecznie zakamuflować system rynnowy.

Gdzie ukryć rynny?
W przypadku domów z płaskim dachem zamiast rynien stosuje się otwory w dachu, które odprowadzają wodę od razu do pionów spustowych systemu kanalizacyjnego. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest technicznie wykonalne, a w wypadku spadzistych dachów w ogóle niemożliwe.
trzy sposoby zakamuflowania rynien. Po pierwsze można je ukryć nad gzymsem. Są one wtedy bardzo mało widoczne, a ich montaż wygląda podobnie jak w typowej konstrukcji. Po drugie rynny można także ukryć za ścianką attykową. Trzecie rozwiązanie wymaga cofnięcia okapu i zamontnowania rynien w płaszczyźnie ściany.

Niewidoczne rury spustowe
W każdym z powyższych rozwiązań trzeba jeszcze pomyśleć nad jednym elementem, który jest najbardziej widoczny i zaburza harmonię obrysu budynku. Rury spustowe są dosyć trudne do ukrycia i wymagają jeszcze większych zmian w konstrukcji domu. Najprostszym sposobmen jest ukrycie rury w elewacji lub w warstwie ociepleniowej. Jednak takie rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku wielowarstwowych ścian. Zostawia się wówczas wnękę, która trzeba dodatkowo zabezpieczyć, aby nie uchodziło tędy ciepło, a ściana nie przemarzała.
W przypadku cienkich, dwuwarstwowych ścian ukrywanie rur trzeba wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania konstrukcji, gdyż wymaga to ingerencji w ścianę nośną. Tworzy się wówczas wnękę w warstwie nośnej, którą wzmacnia się żelbetową wstawką.

Ukrywanie rynien oraz rur spustowych nie należy do najłatwiejszych zadań, ale też nie pasuje do wszystkich form bryły budynku. Zwykle takie rozwiązania stosuje się, gdy pozwalają na to warunki (ozdobny gzyms lub ściana attykowa). Niewidoczne rynnny i schowane rury spustowe najlepiej nadają się do prostych, nowoczesnych brył. Ich obrys nie jest zakłócony żadnym detalem, więc nie powinno się go „psuć” systemem rynnowym.

One Comment on “Jak zakamuflować system rynnowy?”

Comments are closed.