Drugie życie rynny. Jak można je wykorzystać?

Robienie rzeczy samodzielnie to dla wielu osób ogromna frajda. Sieć jest więc pełna przeróżnych poradników „Zrób to sam” (ang. DIY – do it yourself), które szczegółowo pokazują jak własnoręcznie stworzyć szafkę na książki, uszyć kostium superbohatera dla dziecka, czy też zrobić domowej roboty kosmetyki. Wśród masy różnych projektów, nie brak także pomysłów na to, jak przerobić rynnę – jak się bowiem okazuje, może mieć ona więcej zastosowań niż tylko odprowadzanie drogi deszczowej. Oto kilka najciekawszych!

Osłonka do kwietnika lub doniczka

Aby wykonać bardzo prostą doniczkę – w sam raz na hodowlę własnych ziół przydatnych w kuchni – wystarczy kawałek rynny docięty na pożądaną szerokość. Niezbędne będą także zaślepki i odpowiedni uszczelniacz, który dobrze zabezpieczy boki rynny. Tak przygotowaną rynnę wystarczy wypełnić ziemią i zasadzić w niej rośliny.

Rynnowa półka

Rynna przerobiona tak, aby pełnić funkcję doniczki może przydać się także jako półka – szczególnie wtedy, gdy połączymy ze sobą kilka takich segmentów. Wykorzystując dwie równolegle położone deski i przytwierdzając do niej 3-4 równej długości fragmenty rynny uzyskamy np. wygodną półkę na narzędzia. Aby projekt wyglądał estetycznie zachęca się wymalowanie rynien oraz desek na jeden kolor.

Osłona na kable

Świetnym pomysłem jest także dokręcenie rynien do tyłu biurka – najlepiej od wewnętrznej strony nóg, nieco poniżej krawędzi blatu. Tak wykorzystana może służyć jako osłona do kabli sprzętów elektroniczny – przede wszystkim komputera. Będą one nie tylko bezpieczniejsze, ale i przestaną „kłuć w oczy”!

Ogrodowy system irygacji

Rynny służą przede wszystkim do odprowadzania wody i w takim celu można je także wykorzystać niekoniecznie mocując do okapu. Docięte na odpowiednią długość fragmenty rynien mogą bowiem służyć do podlewania fragmentu ogrodu. Zrobić to można tworząc swoiste „schodki” rynnowe, prowadzące od rynien domu, aż do miejsca, które chcemy podlać.

Fotel na biegunach

To projekt tylko dla zaawansowanych! Projekt zamiany rynien w fotel na biegunach został stworzony przez wyjątkowo utalentowanego i kreatywnego rzemieślnika, a do jego stworzenia niezbędne były fragmenty rynien docięte na konkretny wymiar oraz drobiazgowo połączone ze sobą. Oczywiście siedzisko wykonano z innego materiału….

To tylko kilka projektów na pomysłowe wykorzystanie rynien. Zanim więc wyrzucimy stare, warto popatrzeć na nie pod nieco innym kątem i zastanowić się, czy nie da się znaleźć na nie jakiegoś innego zastosowania.