Polscy dekarze coraz lepsi

Dekarz to dziś jeden z najbardziej poszukiwanych fachowców – firmy budowlane w wielu regionach Polski biją się o odpowiednich pracowników. Ich deficyt jest długofalowym efektem zmian w polskim szkolnictwie zawodowym, jak i emigracji najlepszych specjalistów do krajów Europy Zachodniej, gdzie zwykle zarabiają nieporównywalnie więcej.

Jak wynika z raportu PMR „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2016 – Prognozy rozwoju na lata 2016-2021”, opublikowanego na portalu izolacje.com.pl. coraz bardziej zmienia się rynek usług dekarskich w kraju. Dekarz to dziś nie tylko specjalista odpowiadający za montaż produktu, ale fachowiec oferujący kompleksowe usługi związane z budową dachu. Coraz więcej dekarzy więc zajmuje się także wyborem odpowiednich materiałów oraz ich zakupem.

Dekarze dziś nie tylko dbają o wszystkie aspekty powstawania dachu, ale także coraz chętniej podnoszą swoje kwalifikacje. Wiedza specjalistyczna to bowiem niezwykle ważne kryterium wyboru fachowca – ich doświadczenie oraz znajomość materiałów oraz systemów mają niemały wpływ na jakość pracy oraz to, czy dach będzie funkcjonalny oraz wytrzymały na długie lata.

Najlepsi specjaliści muszą więc ciągle się dokształcać i być na bieżąco z trendami w budownictwie. Nieznajomość materiałów, czy w skrajnych przypadkach ignorowanie instrukcji producenta, sprawia, iż nawet najlepsze materiały nie będą prawidłowo funkcjonować. I choć często za wady bądź usterki nowo powstałego dachu obwiniany jest producent wykorzystanych materiałów, w zdecydowanej większości wypadków, winę za nie ponosi dekarz. Właśnie dlatego największe firmy produkujące materiały dachowe inwestują w szkolenia dla dekarzy.

Typowe szkolenia oferowane przez producentów systemów dachowych składają się zarówno z części teoretycznej, która pozwala dobrze poznać oferowane materiały, jak i praktycznej. Ta drugą prowadzona jest przez doświadczonego dekarza, dzięki któremu „uczniowie” nie tylko zdobywają umiejętności pracy z konkretnym produktem, ale i mogą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Szkolenia tego typu to bowiem nie tylko twarda wiedza i umiejętności, ale i szansa na wymianę doświadczeniami. Po szkoleniu dekarz zdobywa certyfikat, który potwierdza jego kompetencje i staje się swoistą rekomendacją dla klienta. Korzyści odnosi każda ze stron – klient, dekarz oraz producent.