System rynien ciągłych

Rynny ocynkowane

Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnego rodzaju systemów rynnowych. Zwykle różnią się one materiałem, z którego są wykonane, i kształtem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jedne są bardziej wytrzymałe, inne łatwiejsze w montażu, a jeszcze inne po prostu lepiej wyglądają. W istocie jednak można powiedzieć, że różnice nie są tak duże, jakby mogło się wydawać. No chyba, że mówimy o systemie rynien ciągłych.

Główną ich zaletą jest brak połączeń co sprawia, że cały system rynnowy jest znacznie bardziej szczelny niż zwykle. Eliminuje on podstawową wadę wszystkich innych rozwiązań. To właśnie połączenia są bowiem słabą stroną zarówno systemów rynien metalowych z lutowanymi połączeniami, jak i tych niezniszczalnych, plastikowych, z połączeniami na klej lub uszczelki. Łączenia takie szczególnie wrażliwe są na działanie warunków atmosferycznych i właśnie w tych miejscach najczęściej pojawia się korozja lub rozszczelnienie. Wyobraźcie sobie jeszcze, że cała rynna jest odporna na korozję, elastyczna (celem łatwiejszego uzyskania spadku dla odpływu wody) i nie odkształcała się pod wpływem zmian termicznych. Czyż to nie ideał? Właśnie do takiego ideału zbliżają się systemy rynien ciągłych.

Produkowane są one z blachy aluminiowej, miedzianej lub stalowej, a producenci prześcigają się w poszerzaniu gamy dostępnych kolorów. Integralność systemu ciągłego zapewnia najwyższą jakość i szczelność przy jednoczesnym maksymalnym dopasowaniu do każdego budynku. Aż dziw, że rozwiązanie to zostało opracowane już ponad 50 lat temu i z powodzeniem stosowane jest od lat w Stanach Zjednoczonych. Wielu fachowców uważa, że system rynien ciągłych jest najbardziej ekonomiczny, skuteczny i efektowny ze wszystkich dostępnych na rynku.

Wielką ich zaletą jest fakt, że nie wymagają one konserwacji, są bardzo odporne na wahania temperatur i bardzo wytrzymałe. Nawet przy dużych opadach śniegu, nie odkształcają się one pod jego ciężarem. Rynny takie wytwarza się bezpośrednio na placu budowy z użyciem specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu są one idealnie dopasowane do budynku.