Montaż podbitki: jak wykończyć narożniki?

Podbitka - podsufitka PCV firmy Galeco

Podbitkę dachową z gotowych paneli PVC można założyć na kilka sposobów. Wszystko zależy od koncepcji architekta lub decyzji inwestora. Montaż podsufitki nie powinien nikomu sprawić kłopotu, dzięki gotowym elementom montażowym. Jednak pewne miejsca mogą sprawić kłopot – szczególnie, gdy sami zabieramy się za prace.

Montaż podsufitki

Podsufitka dachowa, czyli zabudowa okapu dachu może być wykonana z różnych materiałów: drewna, blachy i tworzywa PVC. Najłatwiej zamontować podbitkę dachową PVC z paneli typu siding. W komplecie znajdują się także przydatne elementy montażowe.

Na początek należy przybić do krokwi drewniany stelaż w postaci łat. Umieszcza się je przy krawędzi dachu oraz przy ścianie wzdłuż całego obwodu dachu. Można je przybić tuż pod okapem – wtedy panele będą tworzyć skośną konstrukcję lub wykonać stelaż, dzięki któremu panele znajdą się w płaszczyźnie prostopadłej do ścian. Dach jest wtedy estetyczniej wykończony, ale dla niektórych może sprawiać wrażenie zbyt ciężkiego i zabudowanego. Do drewnianych łat przybija się gwoździami listwy montażowe typu J (w systemie podbitki dachowej Galeco DECOR). Następnie w listwy wsuwa się panele podsufitki z PVC.

Narożniki na dwa sposoby

W ten sposób wsuwając i łącząc na zatrzask poszczególne panele zabudowuje się cały okap. Należy pamiętać, by co trzeci panel posiadał specjalną perforację, która zapewnia dopływ powietrza i wentylację konstrukcji nośnej dachu. O ile do tej pory nic nie powinno sprawić trudność, o tyle w przypadku narożników mogą pojawić się wątpliwości.

W systemie podbitki dachowej Galeco DECOR narożniki można wykonać na dwa sposoby: ułożyć panele bok do boku lub w postaci ramki. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze dla wykonawcy. Wystarczy jeden pas paneli położyć do samej krawędzi połaci, a drugi pas paneli z przeciwległego boku dostawić do zabudowanej części. Panele należy połączyć listwą montażową typu H.

podbitka dachowa przyklady_wykonczenia

W drugiej wersji należy dociąć panele w taki sposób, by stworzyły one ramkę. Jest to trudniejsze rozwiązanie, które wymaga dobrego pobrania wymiarów i doświadczenia cieśli. Aby ułatwić sobie zadanie, można najpierw zamontować listwę typu H w narożu, a następnie przyłożyć panel i odrysować linię cięcie. Tak samo z panelem po drugiej stronie. Docinając panele nie zapomnijmy o przerwie dylatacyjnej, która powinna wynosić ok. 5 mm.