Okap też może być piękny

podsufitka

Czym jest dach, każdy widzi. Jaki być może – wie zdecydowana większość osób. Jak sprawić, aby służył latami, był odporny na warunki atmosferyczne, szczelny, a do tego piękny, wiedzą wszyscy świetni fachowcy. Niewiele osób jednak jest w stanie powiedzieć czym jest podbitka dachowa – a to właśnie ona jest jednym z elementów dachu, który gwarantuje jego długowieczność. A przy okazji urodę.

Choć podbitka dachowa – czy też inaczej podsufitka – nie należy do tych elementów dachu, bez których nie można się obejść, projektanci oraz wykonawcy domów coraz częściej zachęcają do jej montażu. Wykończenie okapu dachu – czyli spodniej części wystającej poza obrysem budynku – jest bowiem niezwykle funkcjonalne. Chroni oraz izoluje więźbę dachową, wiązary oraz krokwie przed działaniem promieni słonecznych, zabójczą dla wewnętrznej struktury dachu wilgocią oraz zabezpiecza dach przed dostaniem się do jego środka nieproszonych gości – ptaków oraz owadów. Ogranicza dopływ powietrza do styku konstrukcji dachu z murem, dzięki czemu pełni także funkcję izolacyjną między tymi elementami. Do tego wszystkiego, podbitka sprawia, iż budynek wygląda estetycznie – optycznie dopełnia projekt, sprawiając, iż konstrukcja robi wrażenie zamkniętej i wykończonej.

Decydując się na montaż podsufitki, należy ją dopasować kolorystycznie oraz stylistycznie do reszty domu. Jej barwa powinna współgrać zarówno z kolorem dachu oraz orynnowania, jak stolarki okiennej i wykończeniowej. Warto też dobrze zastanowić się nad materiałem z jakiej zostanie wykonana. Możliwości jest sporo. Najczęściej stosowana jest podbitka dachowa wykonana z drewna – sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. O drewnianą podsufitkę należy dbać – regularnie czyścić oraz konserwować co kilka lat. Na rynku nie brak także rozwiązań wykonanych z blachy – takiej samej jak używana jest do obórki blacharskiej podczas prac dekarskich na dachu. Zarówno blaszaną jak i drewnianą podsufitkę powinien montować fachowiec – tylko wtedy będziemy mieć pewność, iż zostaną one odpowiednio zabezpieczone.

Coraz większą popularność zdobywają podbitki wykonane z tworzywa sztucznego – najczęściej PVC lub płyt drewnopochodnych. Są one łatwe i wygodne w montażu, przede wszystkim ze względu na gotowe zestawy elementów wykończenia okapu. Są to m.in. listwy startowe, profile narożnikowe, podwójne i wentylacyjne, a także deski czołowe.

Podsufitka dachowa może i nie jest koniecznym elementem domu, warto w nią zainwestować. Nie tylko po to, aby dach zyskał estetyczne wykończenie, ale także po to, aby mieć pewność, iż służyć nam będzie przez długie, długie lata.