Oświetlenie w podbitce dachowej

Podbitka dachowa

Jedną z funkcji podbitki dachowych jest estetyczne wykończenie dachu. Tę cechę można podkreślić montując oświetlenie, które pozwoli bezpiecznie poruszać się p zmroku wokół domu, a do tego podkreśli piękno naszego budynku.

Wykonanie iluminacji nada budynkowi zupełnie inny charakter i sprawi, że będzie się wyróżniał na tle innych budynków. O czym warto pamiętać, decydując się na oświetlenie podbitki dachowej?

Zasady bezpieczeństwa

oprawa oświetleniaOświetlenie jest częścią instalacji elektrycznej, więc montażem powinien zająć się elektryk z uprawnieniami!
Wybierając materiały należy zwrócić uwagę, iż jest to instalacja znajdująca się na zewnątrz, choć w zabudowie podsufitki. Oprawy oświetleniowe powinny być dostosowane do montażu na zewnątrz (podobne oprawy są produkowane z przeznaczeniem do montażu wewnątrz). Muszą być odporne na wilgoć i różnice temperatur. W przypadku podbitki dachowej z paneli PVC lampy nie mogą się zbytnio nagrzewać, by nie podtopiły elementów podsufitki. Przewody nie mogą stykać się z panelami drewnianej podbitki, natomiast przy podbitce ze stali, warto zwrócić szczególną uwagę na izolację połączeń i styków.

Lampy i oprawy

W ofercie producentów możemy znaleźć wiele rodzajów lamp nadających się do montażu w podbitce. Najczęściej są to halogeny lub LED-y. Źródło światła umieszczone jest w specjalnej płaskiej oprawie, która posiada sprężynujące uszy montażowe. Ciekawym rozwiązaniem są oprawy, w których można zmieniać kierunek światła, co daje więcej możliwości aranżacji.

Montaż opraw będzie wymagał wywiercenia odpowiednich otworów. Najlepiej zrobić to demontując wybrane panele. Jeśli to nie możliwe, użyjmy odpowiednich narzędzi: nożyc do blachy lub wiertarki z wiertłem otworowym w przypadku drewnianych lub plastikowych paneli.