Podbitka dachowa a wentylacja

podbitka pvc

Będąc na etapie montażu podbitki dachowej, warto zastanowić się nad tym, czy zostawiać w niej otwory wentylacyjne. A jeśli tak, to jakie rodzaje dachu najbardziej tego wymagają?

“Nie” dla wilgoci

Otwory wentylacyjne w podbitce umożliwiają powietrzu swobodny przepływ do poszycia dachowego. Powinniśmy wykonać je szczególnie wtedy, gdy poszycie to jest sztywne. W przypadku, gdy mamy zaś do czynienia z membraną dachową, zrobienie wentylacji w podbitce nie jest konieczne. Mimo to, warto jednak rozważyć jej montaż. Dzięki otworom w podbitce, możliwe jest bowiem przewietrzanie połaci dachu, a co za tym idzie – zapobieganie powstawaniu nadmiernej wilgoci.

Oddech dla dachu

Szczelinę wentylacyjną pozostawia się pomiędzy pokryciem dachu a warstwą jego wstępnego krycia. W celu jej wykonania, można zastosować specjalny ruszt, składający się z łat oraz kontrłat. Wentylacja szczeliny odbywa się dzięki otworom, pozostawionym na dole nad obróbką blacharską okapu, a także u góry kalenicy (nad gąsiorami). Jeśli do wstępnego krycia użyliśmy folii wysokoparoprzepuszczalnej (inaczej membrany dachowej), jedyna szczelina w dachu będzie mieścić się pomiędzy materiałem a spodem pokrycia dachowego. W przypadku, gdy na krokwiach ułożone jest pełne deskowanie, szczeliny wentylacyjne muszą być dwie. Druga szczelina powinna znajdować się pomiędzy ociepleniem a spodem sztywnego poszycia.

Otwór w odpowiednich wymiarach

Podbitka w dachu ze sztywnym poszyciem nie może blokować przepływu powietrza w szczelinach wentylacyjnych. To, w jaki sposób wykonamy w niej otwory, zależy od specyfiki użytego przez nas materiału. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, by przekrój otworów wynosił 0,2% powierzchni, którą chcemy poddać wentylacji. Nie może to być jednak mniej niż 200 cm²/1 m szerokości połaci dachowej.