Podbitka dachowa – materiał i montaż

Podsufitka

W ofercie producentów spotkamy wiele różnych materiałów, z których wytwarza się podbitkę dachową, a co za tym idzie także różne rozwiązania montażowe. Oto garść porad, które pozwolą rozeznać się w dostępnych na rynku podsufitkach. Jeśli planujesz wykończenie okapu dachu, powinieneś to przeczytać.

Materiały: drewno, PCV czy stal?
Materiał, z którego zamierzamy skorzystać podczas wykańczania dachu, powinien być trwały i estetyczny. Jego dobór zależy także od materiału, którego użyto do elewacji lub pokrywającego dach. Jeśli ściany budynku wykończono panelami typu siding, to najlepiej będzie pasować podobne rozwiązanie, czyli panele PVC. Do blachodachówki lepiej wybrać stalowe lub aluminiowe podbicia. Stal nadaje budynkom charakter solidności i toporności, dlatego lepiej sprawdzi się w płaskich lub masywnych dachach. Deski i podsufitki z materiałów drewnopochodnych powinno się montować w połączeniu z drewnianymi wykończeniami ścian lub w klasycznym budownictwie i lekkich konstrukcjach. Tu sprawdzą się także podbicia z PVC. Obecnie producenci oferują wiele kolorów i imitacji drewna w produktach z tworzywa sztucznego, co dobrze komponuje się z drewnianymi elementami.

Jeśli chodzi o kwestie wytrzymałości, zdecydowanie najtrwalsze materiały to lite drewno oraz stal. Wymagają one jednak częstych zabiegów konserwacyjnych. Drewniane podsufitki należy malować farba akrylową, co pięc lat. Stalowe elementy pokrywają warstwy ocynku i innych środków, jednak na korozję narażone są elementy montażowe, trzeba pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu podczas prac wykończeniowych. Stal jest trwała i solidna, ale trudna w montażu i wymaga fachowego sprzętu, np podczas docinania. Podbicia z PVC sprawdzonych producentów również przetrwają lata, ale są bardziej narażone na czynniki atmosferyczne i temperaturę. Pod ich wpływem mogą się z czasem odbarwić lub zniekształcić. Nie da się ich wówczas wyprostować lub odmalować. Na szczęście to stosunkowo niedrogie rozwiązania i bardzo łatwe w montażu, więc wymiana nie powinna nikomu sprawić kłopotu.

4 kroki montażu
1. Pobranie wymiarów – od tego rozpoczynamy wszelkie działania. Należy wymierzyć odległość między okapem dachu a elewacją. Po zamówieniu materiału nie docinajmy paneli od razu, lecz przejdźmy do drugiego kroku.
2. Montaż deski czołowej oraz elementów konstrukcji. Deskę czołową ustawia się na zakończeniach krokwi. To od tego elementu będzie zależeć stabilność naszej konstrukcji. Do niej także przytwierdza się później systemy orynnowania. Następnie zakłada się listwę montażową.
3. Montaż paneli lub desek. Warto jeszcze raz pobrać wymiary, które mogły ulec zmianie i dopiero teraz dociąć na odpowiednią odległość elementy podbicia. Podczas montażu i cięcia należy uwzględnić kilkumilimetrowe odstępy, aby materiały mogły pracować podczas zmiennej temperatury. Nie wolno dobijać gwoździ czy dokręcać śrub na sztywno. Panele kurcząc się i rozszerzając potrzebują luzu, w innym wypadku mogą pękać i odpadać.
4. Montaż elementów wykończeniowych, takich jak narożniki, listwy maskujące czy kontowe.

2 Comments on “Podbitka dachowa – materiał i montaż”

Comments are closed.