Wiosenne porządki: jak umyć podbitkę dachową

podsufitka dachowa

Podbitka to właściwie jedyny element dachu widoczny z poziomu gruntu. Dlatego warto zadbać, by podsufitka okapu prezentowała się estetycznie. Przy okazji wiosennych porządków można umyć również panele podsufitki dachowej.

 • Podbitka z drewna
  Jeśli chodzi o prace konserwacyjne, drewno jest bardzo wymagające. Nie zaleca się mycia drewnianych paneli podsufitki wodą pod ciśnieniem. Lepiej zrobić to ręcznie za pomocą szmatki lub szczotki ograniczając ilość wody. Wilgoć może wniknąć pomiędzy panele i doprowadzić do butwienia drewna, pęcznienia a potem wysychania.
  W przypadku drewna, oprócz zabiegów czyszczących warto co kilka lat (średnio co 5 lat) pomyśleć o renowacji. W tym celu należy zeszlifować starą, łuszczącą się farbę bądź lakier i pomalować na nowo. Drewno można zabezpieczyć specjalnym gruntem chroniącym przed biokorozją (grzybami, pleśnią i mchem).
 • Podbitka z PVC
  Podbitka dachowa z tworzywa sztucznego jest bardzo łatwa do czyszczenia. Wystarczy przemyć je wodą z dodatkiem środka antystatycznego. W przypadku użycia myjki ciśnieniowe dobrze jest ustawić mniejszy strumień wody, by nie uszkodzić paneli z PVC.
 • Podbitka ze stali
  Podsufitka dachowa wykonana z obróbki blacharskiej także nie sprawia kłopotów przy czyszczeniu. Śmiało można użyć wody z detergentem oraz myjki ciśnieniowej. W tym przypadku podobnie jak i przy podbitce z PVC należy uważać z ostrymi narzędziami, np. podczas usuwania gniazd ptaków i owadów. Nie wolno uszkodzić zewnętrznej powierzchni, która składa się z warstw ochronnych i antykorozyjnych. Dlatego podczas prac konserwacyjnych używać miękkich szczotek i drewnianych lub plastikowych łopatek.