Odwodnienie dachu bez okapu cz. 1 – rynny gzymsowe

Domy bez tradycyjnego okapu, który wystaje poza obrys budynku, wbrew pozorom nie są wynalazkiem współczesnej architektury. Już w XIX wieku, w szczególności w budownictwie niemieckim, można było spotkać surowe bryły o dachach dwuspadowych, które kończyły się na równi ze ścianą. Obecna moda w architekturze na nowoczesny i prosty styl wykorzystała ten wiekowy wynalazek i dostosowała do obecnych możliwości technologicznych.

Obecnie coraz częściej można spotkać domy oraz inne budynki o dachach bez okapu. Jednak każdy dach wymaga odwodnienia, jak więc sprostać temu zadaniu w przypadku dachu bezokapowego?

Ponieważ trendy w architekturze zmierzają do minimalizacji zbędnych i przeszkadzających elementów, powstają różne rozwiązania związane z ukrywaniem rynien, które, jakby nie patrzeć są konieczne, ale czasem ingerują w harmonię budynku.

Jednym ze sposobów, który zaprezentujemy w tym wpisie, są rynny gzymsowe.

W minionym wieku gzyms stanowił dekoracyjne wykończenie elewacji i właśnie na nim układano rynny, dzięki temu mniej rzucały się w oczy, a w razie przelania się wody, nie ciekła ona po elewacji. Najprostszym sposobem jest położenie rynien na płaskim gzymsie lub zawieszeniu systemu rynnowego tuż nad nim. Do tego najlepiej wykorzystać krawędź muru i zbudować na niej konstrukcje z płyt OSB. Obowiązkowo całość trzeba osłonić obórką blacharską w postaci pasa podrynnowego. Na tak przygotowanym gzymsie można ułożyć system rynnowy z dowolnego materiału zawieszając go na rynhakach. Najlepszym jednak materiałem będzie stal lub ocynk, gdyż można je połączyć na stałe za pomocą klejenia bądź lutowania, co pozwoli nam zminimalizować ryzyko przeciekania i dostania się wody do warstwy ściany. Z oczywistych względów najlepiej również wybrać system rynnowy w kształcie kwadratu, gdyż w naturalny sposób wpasuje się on w gzyms. Na znanym portalu murator.pl można znaleźć zdjęcia z realizacji rynien gzymsowych, a  także innego typu orynnowania.

Spust rynny gzymsowej zazwyczaj prowadzi się po elewacji i wprowadza do studzienki kanalizacyjnej. W większości spotykane są rury krągłe, które łączone są z kwadratowymi rynnami gzymsowymi. Jednak coraz częściej można spotkać rury kwadratowe, które są ciekawym elementem dekoracyjnym również pasującym do gzymsu.

W kolejnej części, która pojawi się niebawem, przedstawimy inne sposoby odwodnienia dachów bez okapu.