Jak dobrać rynnę do balkonu lub tarasu?

profil rynny

Budując dom lub przeprowadzając gruntowny remont, musisz pamiętać o zaplanowaniu wielu szczegółów. Już na etapie projektowania budynku powinieneś uwzględnić różne elementy, w tym też rynny. Jeżeli nie zamontujesz ich wzdłuż dachu oraz dookoła balkonów możesz narazić się na ponoszenie niepotrzebnych kosztów w przyszłości. Gromadząca się na powierzchni tarasu woda przyczyni się do powstawania zacieków, a w dłuższej perspektywie może nawet zniszczyć i osłabić całą konstrukcję. Chcąc się przed tym uchronić, zamontuj rynny zarówno do brzegów balkonu, jak i dachu oraz loggi. Jeżeli nie wiesz, jakie wybrać i gdzie je kupić – przeczytaj poniższy artykuł. Odpowiadamy w nim na nurtujące pytania właścicieli domów i wyjaśniamy problematyczne kwestie. Sprawdź sam!

Czy wielkość balkonu ma znaczenie?

Na orynnowanie powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które w swoim domu mają niezadaszone tarasy. Zbierający się na ich płycie deszcz spływając z dużej wysokości, niszczy elewację oraz tworzy kałuże na gruncie. Dlatego montaż rynien jest niezbędny!

Dopasowując produkty do balkonów, należy wziąć pod uwagę w szczególności ich wielkość. W przypadku małych tarasów zazwyczaj wystarczy zamontować rynnę tylko wzdłuż jednej krawędzi płyty (równoległej do ściany budynku). Większe loggie trzeba orynnować z każdej strony.

Zastanawiasz się, czy to konieczne? Zapewniamy, że tak! Duża powierzchnia jest znacznie bardziej narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Woda, która się na niej zbiera, wywiera nacisk osłabiający całą konstrukcję balkonu, a co za tym idzie – również budynku. Montując na nim rynny, nie tylko zapobiegasz zaciekom, lecz także zwiększasz poziom bezpieczeństwa domowników. Dlatego warto zainwestować w solidne, wysokogatunkowe produkty od renomowanego producenta, które będą dobrze spełniać swoją funkcję przez lata.

Jaki profil będzie najlepszy?

Kolejną kwestią jest wybór profilu systemu odprowadzającego wodę. Do małych balkonów najlepiej pasują rynny 90/50 wykonane z PVC np. z oferty Galeco. Produkty wykonane z tego tworzywa są wytrzymałe i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Występują w kilku kolorach, dzięki czemu bez przeszkód wybierzesz rynnę, która będzie pasować do dachu Twojego domu lub elewacji. W przypadku dużych tarasów warto postawić na a system rynnowy ze stali o profilu 120/90.

Podsumowanie

Wszystkie niezbędne elementy możesz znaleźć w ofercie Galeco – polskiego producenta systemów rynnowych. Oferuje on szeroki wybór wysokiej jakości produktów w konkurencyjnych cenach.