Jak montować haki rynnowe?

Jak montować haki rynnowe?

Choć zazwyczaj o nim zapominamy, orynnowanie jest jednym z istotniejszych elementów budynku. Odprowadza deszczówkę lub wodę roztopową z dachu, chroniąc mury oraz fundamenty przed zawilgoceniem. Mimo że nowoczesne systemy rynnowe odznaczają się dużą wydajnością, okażą się nieskuteczne, gdy zostaną źle zamontowane. Często popełnianym błędem jest niepoprawne mocowanie haków pod rynny. Skorzystaj z naszych porad i sprawdź, jak go uniknąć!

Zacznij od wyboru odpowiednich haków do orynnowania

Podstawą efektywności działania systemu rynnowego jest prawidłowe dopasowanie jego wydajności do wielkości dachu. Jednak równie istotne są haki do rynien, które powinieneś odpowiednio dobrać do konstrukcji budynku. Wyróżnia się następujące rodzaje tych elementów:

  • przeznaczone do montażu na łatach dachowych lub sztywnym poszyciu,
  • przykręcane bezpośrednio do krokwi,
  • mocowane do krawędzi okapu.

Pamiętaj również, aby dopasować te elementy do kształtu, wielkości oraz rodzaju orynnowania.

Prawidłowy montaż haków rynnowych

Czas przejść do praktycznych wskazówek, a więc zasad prawidłowego montażu haków podtrzymujących orynnowanie. Jeśli dobrałeś już odpowiednie elementy, podczas ich przykręcania zadbaj o to, aby:

  • mniej więcej połowa szerokości rynny wystawała poza krawędź dachu,
  • skrajne podpory montować w odległości przynajmniej 10 cm od krawędzi,
  • haki rozmieszczać w odstępach co około 60 cm,

Zwróć również uwagę na kąt nachylenia rynien. Ich zewnętrza krawędź powinna kończyć się przed płaszczyzną będącą przedłużeniem połaci dachowej. Możesz to sprawdzić np. poprzez przyłożenie prostej deski lub poziomicy. Taki montaż zmniejsza ryzyko uszkodzenia systemu rynnowego przez śnieg zsuwający się z dachu.

W gotowych systemach rynnowych znajdziesz odpowiednie haki

Jak widzisz, montaż takich podpór jest stosunkowo prosty, wystarczy trzymać się kilku zasad. Dużo ważniejsze jest to, abyś prawidłowo dobrał te elementy do rodzaju rynny. Z tego powodu najlepiej stawiaj na rozwiązania jednej firmy. Na przykład producent Galeco ma w ofercie systemy rynnowe wraz z odpowiednio dopasowanymi hakami. Decydując się na taki zestaw, zyskasz pewność, że orynnowanie doskonale spełni swoje zadanie.