Jak odciążyć rynny od nadmiaru śniegu?

Przełom listopada i grudnia to zazwyczaj początek klimatycznej zimy, kiedy w każdej chwili może pojawić się mróz i śnieg. Nie pozwólmy więc, by zima zaskoczyła nas tak, jak corocznie zaskakuje kierowców. Poniżej podpowiadamy jak ochronić dach i rynny przed namiarem śniegu.

Dach i rynny

Pierwszy śnieg wśród dzieci budzi same pozytywne emocje, dla dorosłych zaś jest przyczyną snucia czarnych scenariuszy: czasochłonnego odśnieżania podwórza, kłopotów z samochodem, a także ze śniegiem i soplami lodu, które w każdej chwili mogą osunąć się z rynien i dachu. Kłopoty z osuwającym się śniegiem, wbrew pozorom, dotyczą w tym samym stopniu właścicieli stromych, jak i łagodniejszych dachów.

Chcąc zabezpieczyć się przed niespodziewaną „lawiną” zacznijmy od wyznaczenia newralgicznych miejsc, które najbardziej zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Obszary nad drzwiami wejściowymi, bramą garażową czy w miejscu parkowania samochodu to szczególnie istotne punkty na mapie przeciwśniegowych zabezpieczeń. Jeśli dom okolony jest ścieżkami, z których często korzystamy, należy zastanowić się nad całościowym zabezpieczeniem obwodu budynku.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

Rynek dekarski oferuje szeroki wachlarz zabezpieczeń przeciwśniegowych, montowanych zarówno w świetle rynny, jak i w obrębie dachu. Do wyboru mamy:

  • drabinki przeciwśniegowe
  • śnieżne
  • belki przeciwśniegowe,
  • a także montowane w połaci dachu metalowe kształtowniki.

Wszystkie rozwiązania mają za zadanie zatrzymać lub w znacznym stopniu wyhamować osuwające się zaspy, a także podzielić je na mniejsze, lżejsze fragmenty. W ten sposób do rur spustowych przedostaje się w dużej mierze roztopiona woda, a nie zamarznięte bryły lodu. Ochrona przeciwśniegowa nie tylko poprawia nasze bezpieczeństwo, ale chroni dach i system rynnowy przed zarwaniem, rozsadzeniem i odkształceniem, dzięki czemu unikniemy awarii i kosztownych napraw.

Kable grzejne do rynien

Alternatywnym sposobem dbania o rynny jest zamontowanie kabli grzejnych w rynnach i rurach spustowych. Kable grzejne można instalować na praktycznie wszystkich rodzajach rynien – zazwyczaj wykorzystuje się do tego dwa równolegle ułożone przewody. Ogrzewając rynnę na całej jej długości mamy pewność, że będzie ona w pełni drożna nawet podczas srogiej zimy.

Zima wcale nie musi być straszna, zwłaszcza jeśli dobrze przygotujemy się na jej nadejście. Odpowiednio zabezpieczeni spokojnie doczekamy do pierwszych dni wiosny, nie musząc zaprzątać sobie głowy awariami i niespodziewanymi wypadkami wokół domu.

Więcej na temat ochrony rynien w czasie zimy przeczytasz tutaj.