Jak uniknąć zatorów lodowych w rynnie?

Jak uniknąć zatorów lodowych w rynnie?

Nowoczesny, dobrze dobrany do powierzchni dachu system rynnowy powinien skutecznie odprowadzać wodę. Orynnowanie poradzi sobie nawet z ulewnym deszczem, ale sprawa może się skomplikować w momencie, gdy przyjdzie mróz. Tworzenie się tzw. zatorów lodowych w rynnie to niestety powszechny i dość poważny problem. Dlatego w dalszej części wpisu podpowiadamy jak się przed tym uchronić – sprawdź już teraz!

Co sprzyja powstawaniu zatorów lodowych w orynnowaniu?

Kiedy tylko chwyci mróz, zalegająca w rynnie woda bardzo szybko zacznie zamarzać. Gdy jest jej dużo, może to prowadzić do rozsadzania orynnowania i w konsekwencji jego uszkodzenia. Czop lodowy tworzy również dodatkowy zator. Jeśli na dachu jest dużo śniegu i zaczną się roztopy, woda może się przelewać, spływając po murach (szczególnie w systemach bezokapowych).

Do takich sytuacji najczęściej dochodzi z powodu:

  • dużej ilości zanieczyszczeń znajdujących się w orynnowaniu,
  • zapchania osadnika,
  • zsuwania się śniegu do rynien.

Jak zapobiec tworzeniu się czopów lodowych w rynnach?

Zazwyczaj pojawianie się czopów lodowych jest konsekwencją zaniedbań właściciela budynku. Przed zimą powinieneś zająć się konserwacją systemu rynnowego, która obejmuje:

  • usunięcie z rynien liści, piachu i innych zanieczyszczeń,
  • sprawdzenie czystości osadnika,
  • inspekcję orynnowania pod kątem uszkodzeń (każda usterka powinna być usunięta przed nadejściem zimy).

Zabezpieczenia zmniejszające ryzyko zamarzania wody w rynnie

Poprzez montowanie kabli grzejnych zabezpieczysz systemy rynnowe przed tworzeniem się czopów lodowych. Odpowiednio wykonane delikatnie nagrzewają się i skutecznie topią lód.

Jeśli masz dom ze spadzistym dachem, powinieneś dodatkowo zainwestować w płotki śniegowe. Zabezpieczają przed osuwaniem się śniegu do rynny.

Regularnie dbaj o orynnowanie

Pamiętaj, że uszkodzone lub zablokowane orynnowanie stanowi poważne zagrożenie dla budynku. Jeśli wykorzystujesz system bezokapowy, przelewająca się woda od razu trafi na mur, doprowadzając do jego zawilgocenia. Montując kable grzejne i płotki śniegowe oraz regularnie konserwując rynny, ograniczysz ryzyko pojawienia się zatorów lodowych.