Jak uszczelnić rynny?

Uszczelnienie rynny dachowej

Z biegiem czasu okalające budynek orynnowanie zaczyna powoli niszczeć. Silne mrozy zimą, nasłonecznienie latem, obfite opady, zanieczyszczenia – to przykłady czynników degradujących rynny dachowe. Pogłębiające się uszkodzenia mogą ostatecznie prowadzić do różnych przecieków. Na szczęście w wielu przypadkach system rynnowy można szybko uszczelnić – sprawdź, jak to zrobić!

Dlaczego przeciekająca rynna to problem?

Wykonany zgodnie z obecnymi standardami montaż rynny powinien gwarantować jej szczelność na lata. Kupując nowoczesne systemy rynnowe, zyskujesz pewność, że są wykonane z odpornych na trudne warunki atmosferyczne materiałów, np. PCV. Do tego mają wysokiej jakości uszczelki. Jednak nic nie jest wieczne i ostatecznie przyjdzie moment, w którym pojawią się pierwsze przecieki. Są niekorzystne, gdyż:

  • prowadzą do powstawania nieestetycznych zacieków na ścianach,
  • nawilgacają mury, przyczyniając się do rozwoju grzybów oraz pleśni,
  • z biegiem czasu mogą powodować pękanie tynków, a nawet wewnętrznej struktury ściany.

Jak naprawić nieszczelną rynnę?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby regularnie weryfikować stan techniczny orynnowania. Nawet rynna z PCV, w pełni odporna na korozję, jest narażona na różne uszkodzenia. Kontrolę warto robić późną jesienią i w początkach wiosny. Przed jej wykonaniem usuń wszystkie zanieczyszczenia z wnętrza rur i sprawdź stan haków. Następnie musisz nalać wody do systemu rynnowego i szukać ewentualnych przecieków.

Jeśli znajdziesz niewielką nieszczelność, do jej usunięcia możesz użyć specjalnego uszczelniacza. Pamiętaj, aby zaklejane miejsca najpierw bardzo dokładnie oczyścić i odtłuścić. Jeśli przeciek jest poważny i spowodowany np. pęknięciem rynny, powinieneś wymienić uszkodzony element.

Stawiaj na wysokiej jakości systemy rynnowe

Pamiętaj, że żywotność orynnowania zależy zarówno od jego prawidłowego montażu, jak i jakości materiałów, z jakich jest wykonane. Jeśli chcesz, aby rynny dachowe służyły Ci przez długi czas, zamawiaj je od sprawdzonych producentów. W ofercie takich firm, jak Galeco, znajdziesz nowoczesne systemy rynnowe cieszące się dobrą opinią na rynku. Są wydajne i trwałe, a do tego proste w montażu.