Malowanie rynien metalowych

Malowanie rynien stalowych

Wygląd zewnętrzny domu zależy od wielu elementów – stanu fasady, okien czy orynnowania. Niestety jednak wszystkie te elementy z biegiem czasu brudzą się i niszczeją. Dlatego też, aby zachować ich zadowalający stan, koniecznie trzeba poddawać je remontom. Jak je wykonać w przypadku rynien? Podpowiadamy!

Stare rynny metalowe – co można z nimi zrobić?

Okalające dom rynny na pierwszy rzut oka nie mają dużego wpływu na ogólny wygląd budynku. Po kilku latach użytkowania mogą już jednak szpecić fasadę. Głównymi problemami są w tym przypadku:

  • brud i resztki organiczne,
  • zacieki,
  • rdza,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie one powstają przede wszystkim w wyniku działania niekorzystnych czynników atmosferycznych czy też środowiskowych. W związku z tym, w praktyce wytrzymałość orynnowania zależy przede wszystkim od poziomu fabrycznych zabezpieczeń metalu (np. ocynk czy specjalne powłoki antykorozyjne). Skutkuje to tym, że prędzej czy później będzie wskazana ich renowacja, którą najlepiej przeprowadzić poprzez malowanie.

Malowanie rynien stalowych – jak je wykonać?

Bez wątpienia najlepszym sposobem na poprawę wyglądu zewnętrznego metalowych rynien jest malowanie. Co więcej, zabieg ten pozwala też na wydłużenie ich życia, gdyż nowa warstwa farby przez pewien czas chroni metal przed rdzewieniem. Samo wykonanie tego zadania nie jest na szczęście szczególnie trudne i może być wykonane samodzielne – choć zapewne dobry fachowiec zrobi to szybciej. W praktyce największym problemem okazuje się na ogół dostęp do wysoko zawieszonych rynien. Samo malowanie podzielić można na trzy etapy:

  1. Wstępne usunięcie luźnego brudu z rynien i rur spustowych.
  2. Dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni.
  3. Pomalowanie farbą do metalu, które niekiedy powinno być poprzedzone nałożeniem podkładu.

Oczywiście rynny metalowe najlepiej poddać renowacji latem, wybierając do tego zadania ciepły, choć nie upalny dzień. Mocno nagrzany metal może wpływać na skuteczność malowania, które z kolei zaleca się wykonać pędzlem – umożliwiającym dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

O czym pamiętać podczas malowania rynien?

Jak już wspomnieliśmy, sam proces pokrywania farbą rynien stalowych nie jest specjalnie skomplikowany. Mimo to podczas tego typu remontu nietrudno o popełnienie pewnych błędów, które mogą popsuć efekt. Które z nich są najczęstsze?

  • Niedokładnie oczyszczenie powierzchni – może skutkować postępowaniem korozji pod warstwą zabezpieczającą lub też jej odlepianie od rynny.
  • Użycie niewłaściwej lub kiepskiej jakościowo farby – optymalnym wyborem są produkty przeznaczone jednocześnie do metalu i użycia zewnętrznego. Wszystkie inne mogą źle kryć, nie zapewniać odpowiedniej ochrony czy też po prostu bardzo szybko tracić kolor.
  • Niewłaściwe nałożenie – czasem malowanie trzeba powtórzyć. Koniecznie należy też uważać na wszelkie niedomalowania na styku poszczególnych części czy w miejscach ich montażu do dachu, czy ściany.

Bez wątpienia rynny stalowe są dużo bardziej estetycznym rozwiązaniem niż te z tworzywa. Od czasu do czasu wymagają one jednak pomalowania. Aby uzyskać pożądany efekt, koniecznie trzeba wykonać je dokładnie i przy użyciu profesjonalnych materiałów!