Nowoczesna elewacja a system rynnowy: harmonia czy kontrast?

Przeciętny Kowalski czy Nowak chcąc wybudować swój wymarzony dom skupia się przede wszystkim na projekcie, na otoczeniu domu – generalnie na jego wyglądzie zewnętrznym. Wybierając poszczególne elementy wykończeniowe „kupuje oczami” chcąc dopasować każdy najdrobniejszy detal według własnych upodobań. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że inwestorzy zapominają o dość istotnym elemencie każdego domu jakim są rynny, oraz o tym, że będą musiały być one wkomponowane w projekt oraz w elewację budynku. Nie każdemu może podobać się taka wizja. Ale czy system rynnowy musi szpecić elewację?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele materiałów wykończeniowych, które stosuje się na elewacji. Odpowiednio dobrane materiały oraz ich kolorystyka, może w sposób znaczący zmienić wygląd i charakter budynku. Obecne budownictwo zdominowane jest przez proste i geometryczne kształty, które dążą do minimalizmu. Dotyczy to również surowców wykorzystywanych do wykończenia elewacji. Najbardziej popularnymi materiałami jest drewno, metal, kamień, beton architektoniczny, a także przeszklenia. Jak nowocześnie zaaranżowany budynek może przyjąć do swojej koncepcji rynny i rury spustowe?

Otóż każdy dach niezależnie czy jest skośny czy płaski wymaga odwodnienia, dlatego też z technicznego punktu widzenia rynny są konieczne dla każdego budynku. Natomiast odpowiednio dobrany system rynnowy zarówno pod względem rozmiaru jak i koloru znakomicie może komponować się z całością i nadawać charakteru.

Rynny najlepiej dopasować do koloru pokrycia dachowego przy jednoczesnym zastosowaniu dość jasnej elewacji budynku. Najlepiej sprawdzą się w przypadku orynnowania kolory czerni i grafitu, gdyż same w sobie będą dodawać elegancji i pozostaną modne przez lata.

Jeżeli inwestorzy planują budynek w bardziej awangardowym bądź ascetycznym stylu nastawionym na nowoczesne trendy, mogą zastosować rynny o profilu kwadratowym, które w systemie posiadają również kwadratowe rury spustowe. Takie orynnowanie w swojej ofercie posiada firma Galeco, która oferuje kwadratowe systemy rynnowe ze stali, a także z tworzywa pvc. Dzięki kwadratowemu kształtowi rynny, dach zostaje dyskretnie podkreślony, a sama rynna nie rzuca się w oczy.

Dla bardziej wymagających inwestorów Galeco przygotowało również system do zastosowania w elewacji budynku, którego de facto nie widać. Jest to system Galeco Bezokapowy, który z powodzeniem można stosować w połączeniu z systemem odwodnienia dachów płaskich. Szczegóły dotyczące możliwości łączenia systemów rynnowych w kształcie kwadratu znajdziecie Państwo na stronie galeco.pl