Odwodnienie dachu bez okapu cz. 2 – rynny bezokapowe

W poprzedniej części na temat odwodnienia dachów bez okapu pisaliśmy o krótkiej historii dachów dwuspadowych w stylu stodoły oraz o rynnach gzymsowych, które można zastosować do odwodnienia tego rodzaju dachu.

Dziś opiszemy rynny bezokapowe. Co to właściwe jest rynna bezokapowa i skąd się wzięła? Ogólnie w literaturze oraz branżowym nazewnictwie spotykamy określenie „dachów bezokapowych”. Są to dachy, które kończą się na równo ze ścianami budynku i takie, które nie posiadają wysuniętego okapu, tak jak w przypadku tradycyjnego dachu.

Odnosząc się to tej nomenklatury i do praktyki, nie istnieje coś takiego jak „rynny bezokapowe”, gdyż rynny bezpośrednio nie są one związane z posiadaniem lub nieposiadaniem okapu, na co wskazywałaby nazwa.

Nazewnictwo to zostało zapożyczone od systemu Galeco BEZOKAPOWY, który firma Galeco wprowadziła na rynek w 2012 r. To innowacyjne rozwiązanie odwodnienia dachu bez okapu składa się z systemowego połączenia elementów rynny, odpływu i rury spustowej. Odwodnienie tego typu działa analogicznie jak system tradycyjnych rynien półokrągłych z tą różnicą, że cały system jest niewidoczny. Rynna chowana jest za maskownicą, natomiast spust ukrywany jest w warstwie ocieplenia budynku.

Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i dotychczas niespotykane. Wcześniej dekarze wykonywali koryta rynnowe w dachu tak, aby ciąg rynny nie był widoczny lub wykonywali rynnę z płyt OSB i prowadzili pion spustowy na zewnątrz elewacji lub w elewacji, ale za pomocą okrągłych rur.

Patent, który zastosował polski producent w przypadku omawianego systemu bezokapowego, polega na zastosowaniu kwadratowych przekrojów, zarówno rynny, rury jak i innych elementów takich jak łączniki, haki czy obejmy. Ciekawostką jest także materiał, z którego wykonany jest system. Stanowi on bowiem połączenie trzech różnych materiałów: sama rynna wykonana jest z blachy ocynkowanej lub powlekanej, elementy pionu spustowego produkowane są w tworzywa pvc, natomiast maskownica, jako jedyny widoczny element, wykonywana jest ze stali powlekanej.

Innym rozwiązaniem w celu montażu rynny bezokapowej jest wykonanie rynny leżącej na dachu. Tego typu rynny wykonuje się z aluminium lub miedzi . Rynna leżąca to pas blachy z półokrągłym wywinięciem, który montuje się do obróbki blacharkiej do pokrycia dachowego. Zwykle stanowi ona drugi pas blachy licząc od krawędzi. Powyżej układa się kolejny pas blachy tak wywinięty, aby woda spływała do rynny. Tak wykonane rynny klei się i dodatkowo nituje, natomiast woda odprowadzana jest za pomocą sztucera lub kosza zlewowego łączonego za pomocą kolanek i rury spustowej prowadzonej po ścianach budynku.

Takie rozwiązanie jest równie ciekawe, jednakże nie daje możliwości 100% zamaskowania rynny i pionu spustowego, a tym samy uzyskania prostej i minimalistycznej bryły budynku.