Rynny ocynkowane – na co zwrócić uwagę?

Jedną z ważniejszych decyzji, jaką należy podjąć na etapie planowania budowy domu, jest wybór systemu rynnowego. Obecnie wykonuje się go z wielu materiałów, ale pomimo tego wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się jego klasyczna wersja. To metalowe rynny ocynkowane, które mogą zarówno skutecznie odprowadzać wodę z dachu, jak i stać się ozdobą budynku. Planujesz ich montaż? Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Znajdziesz w nim także informacje na temat elementów wchodzących w skład orynnowania z ocynkiem – zobacz!

Dobra rynna – czyli jaka?

Warto zacząć od tego, czym charakteryzuje się dobra rynna. Będzie taka, jeśli efektywnie spełnia swoje zadanie i jednocześnie jest bardzo trwała. Przede wszystkim każdy system rynnowy powinien wykazywać się ponadprzeciętną odpornością na korozję. Jest nieustannie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, a do tego służy oczywiście do odprowadzania wody z dachu. Z tego powodu orynnowanie wykonuje się m.in. z PVC lub aluminium, materiałów niepodatnych na działanie wilgoci. Do jego produkcji wykorzystuje się również stal, która, ponieważ metal ten koroduje, jest ocynkowana. To tzw. ocynk stanowiący zabezpieczenie antykorozyjne.

Jednak to dopiero pierwsza cecha dobrej rynny, do której dodać należy jeszcze:

 • ponadprzeciętną wytrzymałość mechaniczną,

 • doskonałą szczelność, na którą duży wpływ ma sposób łączenia poszczególnych elementów systemu rynnowego,

 • niską rozszerzalność temperaturową.

Czy ocynkowane systemy rynnowe są godne polecenia?

Jeśli tylko metal został dobrze zabezpieczony przed korozją, stalowa rynna mająca ocynk będzie doskonałym wyborem. Przede wszystkim takie orynnowanie to świetna inwestycja pod kątem finansowym. Jego trwałość szacowana jest na dziesięciolecia, a i sami producenci chętnie obejmują je bardzo długą ochroną gwarancyjną.

Doskonałym tego przykładem jest system rynnowy Galeco LUXOCYNK z 10-letnią gwarancją związaną z korozją perforowaną. Mamy tutaj do czynienia z ocynkowaną stalą, która dodatkowo została pokryta organiczną warstwą ochronną. Rynny takie zachowują swój klasyczny charakter, są bardzo solidne, a przy tym tanie w zakupie, z ceną porównywalną do rozwiązań PVC.

Orynnowanie z blachy stalowej z ocynkiem ma jednak dużo więcej zalet, które sprawiają, że jego wybór jest godny polecenia. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • brak ryzyka pękania czy deformacji rur,

 • dostępność różnych kształtów – klasyczne profile okrągłe lub prostokątne,

 • bardzo niską podatność na duże, dobowe amplitudy temperatur – pod warunkiem zastosowania grubej blachy, minimum 0,6 mm,

 • różnorodność kolorów – system rynnowy może stać się ciekawą ozdobą budynku.

Stalowe rynny ocynkowane i powlekane – co je różni?

Warto przy okazji podkreślić, że najbardziej klasyczne rynny wykonuje się ze stalowej blachy ocynkowanej. Alternatywą są tzw. powlekane systemy rynnowe z ocynkiem. W ich przypadku metal jest dodatkowo pokryty specjalną powłoką, np. poliestrową. Jej obecność zwiększa ochronę antykorozyjną, ale za to uniemożliwia lutowanie poszczególnych elementów orynnowania. Łączy się je poprzez złączki bądź klamry, a do tego zabezpiecza uszczelkami.

Jednak istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, tzw. rynna tytan-cynk, czyli wykonana z blachy tytanowo-cynkowej. Obecność pierwszego z metali gwarantuje doskonałą ochronę antykorozyjną bez konieczności powlekania materiału. Tego typu systemy rynnowe są najdroższe, ale eleganckie i wyjątkowo trwałe. Wielu producentów, w tym m.in. Galeco, wykonuje je na indywidualne zamówienie i sprzedaje z długą gwarancją. Brak dodatkowej powłoki ochronnej sprawia, że poszczególne elementy można ze sobą lutować. Eliminuje to ryzyko wystąpienia jakichkolwiek nieszczelności.

Z jakich elementów składają się ocynkowane systemy rynnowe?

Nowoczesne orynnowania to rozwiązania systemowe. Ich zaletą jest prostota montażu, gdyż składają się z gotowych, doskonale do siebie pasujących elementów, łatwych w łączeniu. Dotyczy to także ocynkowanych systemów. Tworzących je części jest wiele, dlatego poniżej znajdziesz opisy tylko najważniejsze z nich, bazując na wspomnianych już rynnach z ocynkiem Galeco LUXOCYNK.

Każda instalacja zbierająca wodę z dachu budynku dzieli się na dwa segmenty – rynnowy oraz spustowy. Pierwszy z nich odbiera ją bezpośrednio z połaci dachowej i kieruje do drugiego, którym odprowadzana jest np. do kanalizacji czy zbiornika na deszczówkę.

Elementy rynnowe systemu ocynkowanego

Pozioma część orynnowania z ocynkiem obejmuje przede wszystkim takie części, jak:

 • rynny,

 • łączniki klamrowe do rur wyposażone w uszczelkę,

 • zaślepki uszczelkowe zamykające instalację,

 • haki doczołowe zwykłe lub ze wspornikiem – na nich opiera się elementy systemu rynnowego odprowadzające wodę,

 • odpływy, czyli miejsca połączenia z częściową spustową.

Do tego dochodzą łuki, czyli ocynkowane rynny zakrzywione, wykorzystywane na rogach pokrycia dachowego. Załamanie może być np. pod kątem 90 stopni lub regulowane w zakresie od 100° do nawet 165°.

Części tworzące system spustowy orynnowania

Część spustowa jest o wiele prostsza, gdyż kieruje wodę tylko od poziomu pokrycia dachowego do gruntu, a więc pionowo w dół. Tę część ocynkowanego systemu rynnowego tworzą przede wszystkim:

 • rurki o profilu zamkniętym,

 • kolanka,

 • elementy łączeniowe, a więc m.in. mufy oraz obejmy,

 • trójniki – służą do odbierania wody z różnych części rynien poziomych,

 • zbieracze deszczówki – filtrują ją i pozwalają na odzysk np. w celu późniejszego wykorzystania do podlewania ogrodu,

 • osadniki – kolejne elementy filtrujące, tym razem zapobiegające przedostawaniu się dużych zanieczyszczeń np. do instalacji kanalizacji burzowej.

Montaż systemu rynnowego z ocynkiem – ważne wskazówki

Jeśli planujesz założyć klasyczny, ocynkowany system rynnowy, będzie on widoczny na budynku, mogąc stać się jego ozdobą. Z tego powodu producenci orynnowania oferują je w wielu różnych formach. Możesz wybierać np. pomiędzy rynnami o przekroju półkolistym i prostokątnym, a do tego zdecydować się na jeden z wielu dostępnych kolorów.

Estetyka jest ważna, ale pamiętaj, że instalacja ta ma przede wszystkim odprowadzać wodę opadową i roztopową z pokrycia dachowego. Aby dobrze spełniania to zadanie, musisz zarówno prawidłowo dobrać metalowy system rynnowy z ocynkiem do dachu, jak i odpowiednio go zamontować. Do kwestii, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, należy zaliczyć:

 • średnicę rynien mającą wpływ na ich przepustowość,

 • zachowanie odpowiedniego spadku orynnowania dachowego,

 • przekrój rury spustowej oraz jej umiejscowienie.

Jak prawidłowo dobrać średnicę rynny?

Choć dostępne na rynku ocynkowane systemy rynnowe mają uniwersalne zastosowanie, tak trzeba dobierać je do budynku. Wynika to z różnych powierzchni dachów, która ma wpływ na ilość spływającej z nich deszczówki. Z tego powodu musisz zwrócić uwagę na wielkość przekroju rur orynnowania poziomego. Zazwyczaj przyjmuje się, że średnio na każde 8-10 mm szerokości rynny przypada 1 metr kwadratowy pokrycia dachowego.

Jeśli przekrój będzie zbyt mały, podczas ulewnego deszczu woda może się przelewać, docierając do ścian i fundamentów. Naturalnie zbyt duży również jest niewskazany, chociażby z powodu niepotrzebnego przepłacania za orynnowanie.

Pamiętaj o spadku rynien dachowych!

Nawet doświadczonym monterom zdarza się zapomnieć o…zachowaniu odpowiedniego nachylenia rynien dachowych. Wodę należy zawsze kierować do rur spustowych. Połączone z nimi orynnowanie poziome powinno mieć spadek w granicach od 0,5% do 2%. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia grawitacyjnego odpływu deszczówki. Prawidłowe nachylenie przyczyni się również do zmniejszenia ilości osadów zalegających w ocynkowanym systemie rynnowym i tym samym blokowania przepływu.

Rury spustowe systemu rynnowego – średnica i umiejscowienie

Ostatnia kwestia dotyczy rur spustowych, będących ważną częścią systemów rynnowych, w tym metalowych z ocynkiem. W ich przypadku przyjmuje się, że przekrój powinien wynosić przynajmniej 75% wielkości rynien poziomych. Tylko wtedy będzie on w stanie odprowadzić całą, płynącą nimi wodę podczas intensywnych opadów deszczu.

Istotny jest również rozstaw odpływów. Najlepiej, gdy poszczególne wyloty umieszcza się w odległości od 12 m do 20 m od siebie. Powinny znaleźć się także w narożnikach dachu oraz bezpośrednio pod koszami dachowymi, czyli miejscami styku dwóch połaci.

Eksploatacja metalowych rynien z ocynkiem – na co zwracać uwagę?

Na koniec kilka cennych porad związanych z eksploatacją metalowych rynien z ocynkiem. Pamiętaj bowiem, że nawet gdy postawisz na najwyższej jakości system rynnowy od dobrego producenta, powinieneś regularnie doglądać jego stanu. Najlepiej rób to przynajmniej 2 razy do roku, wczesną jesienią, a następnie na wiosnę. Podczas inspekcji musisz zwrócić szczególną uwagę na:

 • szczelność na łączeniach rur,

 • uszkodzenia ochronnej powłoki ocynkowanego orynnowania, w tym zarysowania, odpryski lakieru, a nawet ogniska korozji – miejsca takie należy jak najszybciej oczyścić i zabezpieczyć przed rdzewieniem,

 • drożność całej instalacji,

 • obluzowane elementy montażowe, m.in. obejmy, które trzeba ponownie zacisnąć lub wymienić, jeśli są uszkodzone.

Jak sprawdzić drożność i szczelność systemu rynnowego?

Aby przeprowadzić test szczelności, zacznij od zatkania miejsc odpływowych. Następnie z pomocą węża ogrodowego napełnij system rynnowy wodą i obserwuj, czy wszystkie połączenia są szczelne. W ten sam sposób sprawdzisz również drożność rynien. Po odetkaniu rur spustowych zwróć uwagę, czy wszystko spłynęło i orynnowanie jest puste. Miejsca ewentualnych zatorów musisz oczywiście jak najszybciej oczyścić.

Stawiaj na ocynkowane systemy rynnowe od dobrych producentów

Budując dom, z pewnością zależy Ci na tym, aby jego konstrukcja była solidna i długowieczna, dlatego stawiasz na dobrej jakości materiały budowlane. Dokładnie tak samo powinieneś postępować w przypadku wyboru i zakupu systemu rynnowego. Metalowe orynnowanie z ocynkiem będzie trwałe, ale tylko pod warunkiem, że zostało wykonane przez dobrego producenta. Takie firmy, jak m.in. Galeco, produkują rynny ocynkowane z wysokojakościowej stali powlekanej nowoczesnymi powłokami polimerowymi. Dzięki temu zyskujesz pewność, że ich zakup to inwestycja na lata.