Siatki zabezpieczające rynny przed szkodnikami

Siatki do rynien przeciw szkodnikom

Wiele zwierząt, w tym przede wszystkim ptaki, często szuka ciepłego i bezpiecznego miejsca na gniazdowanie. Nierzadko znajdują je pod naszymi dachami – wpełzają w przestrzeń między rynną a pokryciem. Czasem lokują się wprost w rurach. Niesie to za sobą szereg konsekwencji dla domu. Zapychanie się rynien oznacza zmniejszenie ich przepustowości i wylewanie się wody na podbitkę i elewację. Dodatkowo gałęzie i inne odpady organiczne mocno je obciążają, doprowadzając do uszkodzenia.

Dlatego coraz częściej stosuje się różne sposoby na ograniczenie dostępu zwierzętom do rynien i podbitki. Jednym ze sposobów są kolce, które mają zniechęcać ptaki do siadania na brzegu orynnowania. Ciekawą alternatywę stanowią specjalne siatki. Dlaczego warto zastosować akurat to drugie rozwiązanie? Wyjaśnimy w poniższym artykule.

Skuteczna bariera dla wielu szkodników

Montowane na orynnowaniu siatki ograniczają ptakom czy gryzoniom dostęp do jego poszczególnych części, a także innych elementów konstrukcyjnych, znajdujących się na skraju dachu. Zabezpieczenie to wykonuje się najczęściej z wytrzymałego tworzywa. Dlatego też charakteryzuje się dużą trwałością. Ponadto skutecznie zniechęca ptaki do przesiadywania na rynnie. Z drugiej strony jest to rozwiązanie bezpieczniejsze z perspektywy zwierząt. Kolce, choć zazwyczaj tępo zakończone, mogą być przyczyną dotkliwych ran. W przypadku siatek to ryzyko w ogóle nie występuje.

Zabezpieczenie przed odpadami organicznymi

Siatki mają jeszcze jedną ważną zaletę – chronią rynnę przed wpadaniem różnych odpadów organicznych. Liście, gałęzie czy owocniki drzew będą w zdecydowanej większości po prostu odbijały się od niej i spadały na ziemię. Nie oznacza to jednak, że siatka gwarantuje 100% skuteczności. Wciąż będzie konieczna regularna konserwacja i oczyszczanie rynien. Koniec końców jednak będzie ona dużo rzadsza niż w przypadku ich braku.

Zabezpiecz swoje rynny!

Im więcej uwagi poświęcisz profilaktyce, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będziesz musiał dokonywać częstych napraw orynnowania. Pamiętaj, nie tylko szkodniki mogą się zalęgnąć w rynnach. Wpadają do niej też różne odpady. Siatka natomiast to efektywny sposób na zabezpieczenie ich przed jednym, jak i drugim zagrożeniem. Dodatkowo nie wyrządza zwierzętom żadnej szkody.