System kabli grzejnych

Zima to ciężki okres dla domu – brak wydajnego i ekonomicznego systemu ogrzewania może oznaczać borykanie się nie tylko z problemem sypiania w zimnych pokojach, ale również rachunkami, które są w stanie zabić wszelkie marzenia o przyjemnych letnich wakacjach.

Dom zimą ucierpieć może jednak znacznie poważniej, jeśli na zimowe mrozy i śniegi nie zostanie odpowiednio przygotowany – szczególnie gdy dach zostanie przeciążony setkami kilogramów białego pyłu, a podwórko zamieni się w śnieżny labirynt. I właśnie aby do tego nie dopuścić, wymyślono system kabli grzejnych do rynien.

O instalację systemu, którego głównym elementem są kable grzejne, powinien zadbać każdy, kto mieszka w regionie, gdzie zimy są mroźne, długie i śnieżne. Jego główną funkcją jest ochrona orynnowania zarówno przed gromadzeniem się w ich wnętrzu śniegu, jak i soplom, które obciążają rynny, przez co mogą doprowadzić do ich uszkodzenia, wygięcia, a nawet zerwania.

Co więcej, zwisający, a raczej spadający lód zagraża każdemu, kto znajdzie się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze. Gwarancją katastrofy są także zapchane śniegiem i lodem korytka. Gdy są niedrożne, woda pozbawiona jest miejsca ujścia i przelewa się górą. Zwykle prowadzi to do zalania i uszkodzenia elewacji oraz wyższych kondygnacji budynku, a także zaś zawilgocenia i przemarzania muru. A to nierzadko oznacza zagrzybienie.

Aby na zimę przygotować system odprowadzania wody deszczowej i spać spokojnie nie obawiając się, iż zbudzi nas huk zrywających się rynien, najlepiej zainwestować w kable grzejne. Nadają się one do każdego rodzaju orynnowania – zarówno wykonanego z metalu jak i tworzywa sztucznego. Wynika to z parametrów ogrzewającej instalacji, która nie osiąga niebezpiecznej dla nowoczesnego PCV temperatury. Jednak najważniejszą gwarancją ich bezpiecznego i efektywnego działania jest wybór odpowiedniego produktu – takiego jak nowe kable grzejne, dostępne w ofercie polskiej firmy Galeco, które sprawdzą się zarówno w przypadku tradycyjnych, półokrągłych rynien, jak i ich  kwadratowych, nowoczesnych wersji.

Sprzedawane przez Galeco kable SelfTec PRO 40 to zaawansowany, samoregulujący się system ochrony rynien i rur spustowych, który osiąga maksymalną temperaturę pracy wynoszącą +65oC. System kabli składa się  z  dwóch równolegle ułożonych przewodów wykonanych z ocynowanych drutów miedzianych, połączonych ze sobą rdzeniem z usieciowanego polimeru z dodatkiem grafitu. Są one dodatkowo chronione odporną na działanie promieni UV bezhalogenową poliolefiną.

Samoregulujące kable to technologia wyjątkowo bezpieczna – jego rezystencja zmienia się wraz ze zmianą temperatury. Moc grzejna wzrasta w miejscu, w którym spada temperatura. W praktyce oznacza to, iż kablom nie grozi przegrzanie, przez co mogą swobodnie się stykać i krzyżować. Ponieważ ogrzewanie może włączać się tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, system  jest także energooszczędny, a co za tym idzie konkurencyjny dla bardziej „tradycyjnych” metod usuwania lodu.

Kable grzejne to dziś najlepsze zabezpieczenie systemu odprowadzania wody deszczowej. Zapobiegają one gromadzeniu się śniegu i lodu na dachach, powstawaniu sopli oraz nieestetycznych zacieków na elewacji budynku. Nie dopuszczają także do zamarzania wody w rynnach i rurach spustowych, dzięki czemu chronią instalację przed uszkodzeniami. I choć kupno systemu przeciwoblodzeniowego podnosi koszty inwestycji, pieniądze te są jednak doskonale zainwestowane – w bezpieczeństwo domu oraz rodziny. A na tym, nie opłaca się oszczędzać.