Systemy rynnowe z cynkowo-tytanowe

Tytan cynk jest stopem cynku z dodatkiem tytanu, miedzi i aluminium. Jest materiałem bardzo trwałym, który wykorzystuje się jako wszechstronny surowiec budowlany od ponad 200 lat głównie do wytwarzania pokryć dachowych, elewacji oraz systemów rynnowych.

Tytan cynk dzięki swoim właściwościom daje możliwości formowania i projektowania, gdyż w temperaturze 100-150 stopni jest bardzo ciągliwy i plastyczny, dzięki czemu można z niego uformować rynny półokrągłe bądź kwadratowe. Ponadto fundamentalną zaletą tego materiału jest to, że na walcowanej na gorąco powierzchni tworzy się ochronna warstwa z tlenku cynku i tlenku węglanu, przez co system rynnowy wykonany z tego materiału jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Cechą charakterystyczną rynien z tytan cynku jest patyna czyli tzw. „samolecząca się” warstwa, której tworzenie się wymaga czasu i zależy od miejsca instalacji i ekspozycji systemu. Firmy specjalizujące się w produkcji blach cynkowo tytanowych fabrycznie przygotowują pasywację, dzięki temu klient otrzymuje już gotowy produkt o charakterystycznym ciekawym kolorze. Produkuje się je zazwyczaj z blachy naturalnej o grubości 0,7 mm, o zawartości cynku na poziomie 99,995% zgodnie z normą PN-EN 612.

Systemy rynnowe z tytan cynku montuje się za pomocą lutowania lub klejenia. W przypadku lutowania jest to tzw. lutowanie na miękko, gdzie zawartość cyny wynosi 40%, a ołowiu 60%. Aby uzyskać trwałe połączenie, temperatura topnienia lutu musi być niższa niż temperatura topnienia elementów łączonych.  Drugim sposobem łączenia jest klejenie klejem polimerowym. W tym przypadku należy zachować zakład ok. 50 mm. Powyżej wskazane sposoby połączenia elementów rynnowych sprawiają, że system nie wymaga innych elementów łączących.

Zalety rynien cynkowo tytanowych

  • materiał niezwykle łatwy do formowania, daje duże możliwości projektowania
  • wieloletnia żywność szacowana na  80 – 120 lat
  • niepalność
  • ekologiczny materiał, cynk jest nietoksyczny  i nieszkodliwy, nie zawiera zanieczyszczeń, a stare produkty cynkowe mogą być poddane recyklingowi
  • nie wymaga konserwacji